“Gereken çalışmaları yapacağız”

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Tahsin Becan, TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü kapsamında Yalova’da gereken tüm çalışmaları yapacaklarını dile getirdi.

“Gereken çalışmaları yapacağız”

YTSO Başkanı Tahsin Becan, “Yerli ve milli üretimi sağlayacak olan nitelikli işgücü, ancak ve ancak nitelikli eğitim sistemi ve kaliteli mesleki eğitim ile gerçekleştirilebilir. TOBB ve Oda-Borsa bu vizyonla üyelerinin nitelikli insan kaynağına ulaşması için mesleki eğitimi desteklemektedir. Yine bu anlayıştan hareketle Milli Eğitim Bakanlığı, kaliteli ve ihtiyaca yönelik eğitim sistemini oluşturmaya ve böylelikle ülkemizin üretim gücüne güç katacak nitelikli işgücü teminini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda özellikle mesleki eğitimin içerisinde ahilik kültürünün taşıyıcısı niteliğindeki mesleki eğitim merkezlerine ayrı bir önem verilmektedir. Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri mezun olduklarında, alanlarında iyi yetişmiş birer usta olarak işverenler tarafından istihdam edilmektedirler. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan öğrencilerin %88’i eğitim aldığı alanda istihdam olmaktadır. Yüksek istihdam oranı ile ülkemizin nitelikli işgücüne katkı sağlayan Mesleki Eğitim Merkezlerinin alt yapısını güçlendirmek amacıyla TOBB ve Oda-Borsa camiasının talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bazı düzenlemeler yapıldı” dedi.
Bu çerçevede Yalova’da da gereken tüm çalışmaları yapacaklarını ifade eden YTSO Başkanı Tahsin Becan, “Mesleki eğitimi çok önemsiyoruz. Gençlerimizin mesleki eğitime yöneltilmesi amacıyla Yalova’da Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli bir çalışma sürdürüyorduk. Bu protokolle çalışmalarımızı daha da arttıracağız. Protokol gereği alınan tüm kararların Yalova’da da hayata geçirilebilmesi amacıyla elimizden gelen ne varsa yapacağız” diye konuştu.

YORUM EKLE