“İlimizin turizmde hak ettiği payı alması en büyük amacımız”

Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali, ildeki turizmi canlandırma adına ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.

“İlimizin turizmde hak ettiği payı alması en büyük amacımız”

Yalova’nın turizm sektöründen pastadan hak ettiği payı alması için çabaladıklarını anlatan Tali, geçtiğimiz yıllarda pandemi nedeniyle düşen rakamların bu yıl artmasını hedeflediklerini belirterek, “Yalova’da, 2021 yılı verilerine göre 130 bin yabancı, 350 bin de yerli olmak üzere hemen hemen 500 bine yakın konaklama yapılmıştır. Biz bu hedefi 2022 yılında pandeminin de hemen hemen sona gelmesiyle, 1 milyona yakın yerli ve yabancı turist bekliyoruz” diye konuştu.
Müdür Tali, “Yalova Turizmi, gerçekleştirilen çalışmalar ve yatırımlarla ülke turizmi içindeki payını ve önemini giderek artırmakta, Yüzde 63'ü ormanlarla kaplı olan ilimizin Termal Turizm Merkezi ile Armutlu Termal Turizm Merkezi kaplıcalarının şifalı suları, yeşil bitki örtüsü, Sudüşen ve Erikli Şelaleleri, Dipsiz Gölleri, Delmece Yaylası, 239 kuş türü bulunan Hersek lagünü, Arberetumu, Çiçeği, kivisi, balı, organik tarımı, Marinası, Yürüyen Köşk, Osman Gazi Köprüsü ve kumsallarıyla bir destinasyon merkezidir Amacımız bu kadar çeşitliliği ve zenginliği bünyesinde barındıran ilimizin, bir çekim merkezine dönüştürülerek turizmden hak ettiği payı almasını sağlamaktır. Bunun yolu Kamu Kurumları, Yerel Yönetimler, Sektör Temsilcileri ve Sivil Toplum Örgütlerinin oluşturacağı sinerji ile yurtiçi ve yurtdışındaki tanıtımıyla mümkündür. Bu dönem pandemiye rağmen Sayın Valimizin desteği ile Müdürlüğümüzce hazırlanan ve finansmanı Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından karşılanan Dijital Kent Tanıtım Sistemi ile Yalova Dünya'ya açılıyor projesi, yalovagezi.com olarak 4 dilde faaliyete geçirilmiş, ülkemizde ve dünyada İlimizin tüm değerlerini tanıtma fırsatı yakalanmıştır. Ayrıca Antalya Yörex, İstanbul Emitt fuarlarında yer alarak İlimizin en iyi şekilde tanıtımı yapılmıştır. İlimizin turizm verilerine kısaca değinecek olursak; 2022 yılı Mart sonu itibariyle turizm işletme belgeli tesis sayısı 16, yatak kapasitesi 2856, belediye belgeli tesis sayısı 102, yatak kapasitesi de 6.478 olup, toplam yatak kapasitesi 9.334 dür. 8 turizm yatırım belgeli otelin faaliyete girmesiyle beraber 1.919 yatağın da eklenmesiyle, 4709 nitelikli yatak arzı olacaktır. Ayrıca Turizm İşletme Belgeli SETUR Marina Mavi Bayrak ödülüne sahiptir. İlimizde, 55 A Grubu, 5 C Grubu olmak üzere toplam 60 seyahat acentesi bulunmaktadır. 2021 yılı sonu itibariyle, 126.185 yabancı, 366.651 yerli turist olmak üzere, toplam 492.836 kişi İlimizde konaklamıştır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE