Karahan, “Tüm çiftçilerimizin günü kutlu olsun”

Her yıl 14 Mayıs’ta kutlanan Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla açıklamada bulunan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Selim Karahan, tarım sektörünün ekonomik ve sosyal nitelikleriyle Türkiye için vazgeçilmez bir sektör olduğuna dikkati çekerek, “Tüm çiftçilerimizin günü kutlu olsun” dedi.

Karahan, “Tüm çiftçilerimizin günü kutlu olsun”
İnsan yaşamının sürdürülebilmesi için olmazsa olmazların başında tarım sektörünün geldiğini belirten Müdür Karahan, “Bugün sadece gelişmekte olan değil, gelişmiş bütün ülkelerin öncelikli gündemlerini oluşturmaktadır. Tarım dediğimizde gıda akla gelir. Gıda dediğimizde insanların aç kalmaması akla gelmektedir. Açlık, tarımla, direkt hayvancılıkla, direkt gıda ile ilgilidir. Dolayısıyla insanlar, daima açlık tehlikesiyle ve açlık korkusuyla da yaşamışlardır. Bunun için de zengin ülke de olsa, fakir ülke de olsa tarım sektörüne daima öncelik verilmiştir. Günlük yaşamın temel girdilerini sağlayan, ekonomiye büyük katkıda bulunan tarım sektörü, tüm dünya ülkeleri için hayati önem taşımaktadır. Ülkemiz, tarımsal üretim açısından uygun ekolojisi ile önemli bir üretim potansiyeline sahiptir. İlimiz tarımsal ürün çeşitliliği yönüyle en zengin iller arasında yer almaktadır.. Aynı paralelde çiftçilerimizin de bilgi ve beceri yönüyle nitelikli bir kesimden oluşması ilimizin diğer bir ayrıcalığıdır.

Tarım, arazi kullanırken toprağı yok etmeyen, onu üretken kılan ve yaşam güvenliğini sağlayan tek sektördür” dedi.

14 Mayıs’ın aynı zamanda baharın ve bereketin müjdecisi olduğunu vurgulayan Müdür Karahan, “14 Mayıs, baharın yaza dönüşünün, toprağın ekinlerle bezenip bütün cömertliğini ve bereketini, dünyanın en meşakkatli işini icra eden çiftçilerimize sunmaya hazır oluşunun müjdecisi olduğu, bir gündür. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de her yıl 14 Mayıs'ta, düzenlenen toplantılarla tarım sektörünün ekonomik ve sosyal açıdan önemi vurgulanarak, çiftçilerin hatırlanması, tarımsal sorunların gündeme gelmesi sağlanmaktadır. Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak tüm çiftçilerimizin bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla kutluyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138