Kivi Hasadı Başladı

Geçiminin büyük bir bölümünü kiviyle karşılayan ve bu alanda Türkiye’nin ilk ve en büyük kivi üretim merkezi olarak bilinen Altınova ilçesine bağlı Subaşı Beldesi’nde hasat dönemi başladı.

Kivi Hasadı Başladı

Kasım ayının ilk haftasıyla birlikte mahsullerini toplamaya başlayan çiftçiler, mahsullerini soğuk hava depolarına taşıyor. Türkiye’nin sadece belirli bölgelerinde yetişen kiviyi elleriyle ağaçlardan toplayan kivi işçileri yaklaşık iki hafta sürecek hasat döneminde yoğun mesai harcıyor. Kendilerine ait arazide uzun yıllardır kivicilik yaptıklarını belirten çiftçi Seçkin Birgin, “Kivinin içindeki şeker oranı belirli bir seviyeye geldikten sonra topluyoruz. Bu da genelde Kasım ayının ilk haftasına denk geliyor. Bizim hasadımız bir hafta sürse de bölgemizde 20-25 gün sürüyor” dedi.

'Subaşı Kivisi Markadır'

Türkiye’de kivinin ilk Subaşı’nda yetişmeye başladığını söyleyen Birgin, “Subaşı kivisinin en büyük özelliği marka olması. Subaşı kivisi denilince artık Türkiye’nin her yerinden tanınıyor. Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen tüccarlar buradaki kivileri alıp kendi depolarına taşıyorlar. Bölgemizdeki depolarda da kiviler bekletiliyor” dedi.

YORUM EKLE