Muhasebeciler Haftası Kutlanıyor

Muhasebeciler Haftası, Yalova’da da Yalova Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen törenle kutlanmaya başlandı.

Muhasebeciler Haftası Kutlanıyor

Muhasebeciler Haftası kapsamında 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende ildeki üyesi muhasebeci ve mali müşavirler hazır bulunurken AKP Parti Yalova Belediye Başkan adayı Yusuf Ziya Öztabak ve Yalova Defterdar Vekili Mustafa Karadeniz’de katıldı.

Tören saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken Yalova Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Bülent Keğaz tarafından çelenk sunuldu.

Konuşmasında gerçekçi olmayan süre kısıtlamalarından ve de sürekli ve hızla değişen mevzuatlar nedeniyle meslektaşlarıyla ağır iş yükünün altından kalkmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Keğaz, “İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren,  devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin, sorunlarının çözümü konusundaki taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz. Meslek mensuplarımız,  Devlet-Mükellef ilişkilerinde-dönüşümün sağlanması çalışmalarının en ağır yükünü büyük bir toplumsal sorumlulukla ve özveri içinde yıllardır yerine getirmeye çalışmaktadır. Müzakere edilmeden,  sürekli ve hızla getirilen mevzuat değişiklikleri ile süre kısıtlamaları gibi yapılan hatalı uygulamaların neticesinde moralsiz, motivasyonsuz, büyük bir stres altındayız. Meslektaşlarımız ağır iş yükü altında canları pahasına görevlerini yerine getirme gayreti içerisindeler. Yaşadığımız sorun ve sıkıntılar maalesef son zamanlarda birçok meslektaşımızı görevi başında kaybetmemize neden oldu. İşleri başında hayatlarını kaybeden meslektaşlarımız Mersin SMMM Odamızdan İbrahim  Bilsel,  Serkan  Serpin; Eskişehir  SMMM  Odamızdan Cemal Pekcan, Süleyman Özmen Korç, Halil Hancı ve Ankara SMMM Odamızdan Veyis Biçer’in ailelerine ve tüm meslek camiamıza başsağlığı diliyoruz.” Meslek Yasamızın 30 uncu  yılının  ve  Muhasebe  Haftamızın  sevincini yaşayamıyoruz. Şu anki mevzuatımız, hayatını kaybeden bir insandan bile beyanname gönderme sorumluluğunu yerine getirmesini beklemektedir. Meslektaşlarımız,  hastane yataklarında yatarken, evladını, annesini, babasını mezara yeni koymuşken,  yeni doğum yapmışken bile beyanname göndermek zorunda kalmaktadırlar.   Vergi mevzuatımız maalesef ölümü bile mücbir sebep görmemektedir. Çok acil olarak bu insani olmayan durumun düzeltilmesi gerekiyor. Gerçekçi olmayan beyan süreleri, mesleğimizin üzerindeki stres kaynağı haline geldi. Sürekli yetişecek mi, uzatıldı mı stresi yaşamaktan yorulduk. Beyan süreleri mutlaka gerçekçi ve uygulanabilir bir yapıya kavuşturulmalıdır. Görevi başında yaşamını kaybeden ve hayati derecede sağlık sorunları yaşayan meslektaşlarımız gibi iş yetiştirme stresi bütün meslektaşlarımızı tehdit eder bir aşamaya gelmiştir. Yetkileri sınırlı, sorumlulukları geniş olan mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin, yetki ve sorumluluğunun dengeli bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Görev ve fonksiyonlarımızı yerine getirirken yaşadığımız ve çözülmesini talep ettiğimiz biriken çok sayıda sorunumuz bulunuyor, bu sorun ve sıkıntıların, diyalogla ve iş birliği içerisinde çözülmesi gerektiği görüşündeyiz” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138