Petrol Platformları Yalova’da yapılacak

Daha önce 6 adet petrol tankerini Palmali Holding’e yapan Altınova’daki Beşiktaş Tersanesi 120 milyon dolarlık, 3 adet petrol platformu hizmet gemisi inşası konusunda işbirliği yapacak.

Petrol Platformları Yalova’da yapılacak
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtikten sonra şirket merkezini Ülkemize taşıyan Azeri iş adamı Mübariz Mansimov'a ait Palmali Holding ile işadamı İhsan Kalkavan'a ait Beşiktaş Tersanesi, 120 milyon dolarlık, 3 adet petrol platformu hizmet gemisi inşası konusunda işbirliğine gidecek, Palmali Holding, Beşiktaş Tersanesi'nde 3 adet özel maksatlı petrol platformu hizmet gemisi inşa edecek.

İşbirliğine ilişkin imzaların atıldığı toplantıda verilen bilgiye göre, proje 2013 yılı başında başlayacak, 2014 yılında Beşiktaş Tersanesi tarafından Palmali Holding'e teslim edilecek 3 gemilik yeni anlaşmanın toplam yatırım bedeli yaklaşık 120 milyon dolar olacak.

İnşaa edilecek petrol platformu hizmet gemileri Palmali Holding tarafından Rus petrol sirketi Lukoil'ne kiralanacak.  Kiralanan bu gemiler Lukoil tarafından Kuzey Hazar Denizi'nde 2005 yılında bulunan ve 2020 yılına kadar en az 16 milyon ton petrol üretmesi ön görülen Yuri Kachirgin, Filanovsky off-shore kuyularında kullanılması planlanıyor.

Beşiktaş Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Kalkavan, “Palmali Holding dünyanın en büyük taşıma şirketlerinden biri.Rusya'nın ve Azebaycan'ın ihraç yüklerinin yüzde 50'sinin üzerinde, petrol ürünlerinde yüzde 100'ünü yapan bir şirket. Bugün Rusya'nın ihraç yüklerini taşıyan gemiler Türkiye'de yapılıyor.

Biz Hazar Denizi'nde çalışacak platform hizmet gemileri inşa anlaşması yapacağız' diye konuştu.Palmali Grup 1. Başkan Yardımcısı Marif Mansimov ise, 'Bugün imzalanacak anlaşmayı Rusya, Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin gelişimi yolunda bir araç olarak görüyorum. Bu henüz başlangıç. Gemileri eskiden Rusya ile yapıyorduk, artık Türkiye ile yapıyoruz' dedi.Bu arada, Palmali Holding'in sahip olduğu 150 adet petrol tankeri ile Rus ve Azeri petrollerinin denizyolu ile taşınmasında çok önemli bir paya sahip olduğu ifade edildi.

Palmali Holding, son 3 senede Yalova'da kurulu Beşiktaş Tersanesi'nde toplam 6 adet tanker ve 1 adet çok özel nitelikli petrol platformu inşa gemisi yaptı.Senede 150 gemi tamir, 10 gemi inşa kapasitesine sahip ve 130 bin metrekare alana kurulu olan Beşiktaş Tersanesi'nde 1200 kişinin çalıştığı da dile getirildi.


YORUM EKLE

banner137

banner138