Tersane ruhsatlarında meclis topu taca attı

İl Genel Meclisi, Altınova bölgesindeki ruhsatsız tersanelerin gerekli deşarj işlemlerini yaparak GSM ruhsatı almasıyla ilgili olarak yetkinin mecliste olmadığına karar vererek konuyu gündemden düşürdü.

Tersane ruhsatlarında meclis topu taca attı
 Meclis Başkanı Ali Rıza Alkış, tersanecilerin Ulaştırma Bakanlığı’na yatırım süresinin uzatılması için başvuruda bulunduğu, tersane yatırımlarının tamamlanması için verilen ve 8 Mart’ta dolan ek sürenin talep üzerine 12 ay daha uzatıldığını söyleyerek, meclis olarak bu konuda alacakları herhangi bir kararın geçerliliği olmayacağını dile getirdi.

Tersanelere ruhsat için ek süre verilmiş, hiçbir tersane başvurmamıştı

İl Genel Meclisi’nin 2013 yılı Nisan ayı olağan toplantısının 3.birleşiminde incelenerek bir rapora bağlanmak üzere komisyona havale edilen, Altınova ilçesindeki tersaneler bölgesinde faaliyet gösteren tersanelerin gerekli deşarj işlemlerini yaparak GSM ruhsatlarını almaları için 8 Mart 2013 tarihine kadar verilen sürenin sona ermesi nedeniyle GSM ruhsatı almayan tersane işyerlerine gerekli bildirimin yapılarak GSM ruhsatı almalarının sağlanması konusu komisyon tarafından incelendi.

Komisyon raporu, “Yetki idarede, meclis kararına gerek yok”

Komisyonun incelemesi sonrası hazırlanan raporda, Altınova Tersane Girişimcileri AŞ’ye bağlı tersanelere GSM ruhsatı almaları için verilen sürenin 8 Mart 2013 tarihinde dolduğu, bu ek süre içinde de herhangi müraacatın yapılmadığının görüldüğü kaydedildi. Raporda, 5302 sayılı İl Özel İdaresi kanunu 10.maddesi ile İl Genel Meclisi’nin görev ve yetkilerinin belirlendiği belirtilerek, tersanelerin GSM ruhsatlarının verilmesi, süresinin uzatılması veya verilen ruhsatların iptali gibi görev ve yetkilerin İl Özel İdaresi’nde olmadığı belirtildi. Bu işlemlerle ilgili yetkilerin 2005’te Bakanlar Kurulu kararıyla çıkarılan yürürlüğe giren 2005/9207 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik doğrultusunda idare tarafından yapıldığının vurgulandığı raporda, “İdarenin kendisine kanun ve yönetmeliklerle verilmiş görevlerini yaparken, ayrıca bir meclis kararına ihtiyaç olamayacağı açıktır. Bu nedenlerle Altınova’daki tersaneler bölgesinde faaliyet gösteren tersane girişimcilerinden GSM ruhsatı almayan tersane işyerlerine gerekli bildirimin ilgili yönetmelik hükümleri kapsamında yapılarak GSM ruhsatı verilmesi, ruhsat almayacak olan tersane işyerleri hakkında idare tarafından mevzuat gereklerinin yerine getirilmesi komisyon tarafından uygun değerlendirilmiştir” denildi. Yalova’nın seçilmişlerinden oluşan İl Genel Meclisi’nin Ankara önündeki yetkisizliği belirten bu rapor, oybirliğiyle kabul edilerek tersane ruhsatlarıyla ilgili geçmişte alınan tüm kararlar da by-pass edilmiş oldu. 

YORUM EKLE

banner137

banner138