Vali’den Yalova Garden ziyareti

TİGEM içindeki bin 541 dönümlük arazi, Şubat ayında TİGEM’le imzalanan devir teslim protokolü ile 30 yıllığına Yalovalı süs bitkisi üreticilerinin kurduğu Yalova Garden AŞ’ye devredilmişti. 42 süs bitkisi üreticisinin bir araya gelerek kurduğu Garden AŞ’nin TİGEM’deki merkez binasını ziyaret eden Yalova Valisi Esengül Civelek, “Yalova Garden’e yer tesliminden sonra hayırlı olsun, başarılar dilemeye geldik” dedi.

Vali’den Yalova Garden ziyareti
“Tek sıkıntıyı sulama suyunda yaşıyoruz”

Süs bitkisi üretim, satış ve sergi alanlarının öngörüldüğü arazideki çalışmalarla ilgili bilgi veren Yalova Garden AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul, yolların yapımına başlandığını ve projelerinin tamamlandığını, elektriği son haline getirdiklerini, gelecek hafta doğalgaz verileceğini belirterek, tek sıkıntıyı suda yaşadıklarını kaydetti. Günlük yaklaşık 4 bin tonluk su sarfiyatının çözümü için ilk etapta arıtma tesisinin suyunu yeniden sulama için kullanılabilir hale getirmeyi düşündüklerini söyleyen Okul, bundan maliyetin yüksekliği nedeniyle vazgeçtiklerini, 2-3 aylık kurak dönemde yapacakları bir sulama göletiyle bu sorunu geçici olarak çözmek istediklerini aktardı.

“Yalova Garden olarak yer altı suyu sondajı yaptırdık”

Öte yandan Yalova Garden olarak su sorununu çözmek için yer altı suyu araştırması yaptırdıklarını ve zemindeki su miktarı ile tuzluluk oranının üniversitenin altındaki vadi olan Kurtdere vadisinde tuzlanmadan uzak olduğunu kaydeden Okul, bu kısımda yapılan su sondajlarının umut verici olduğunu, deniz etkisinin ise laboratuar analizlerinden sonra ortaya çıkacağını belirtti. Okul, çok zorda kalınırsa Samanlı Deresi’nden bir adet boru hattı çekilebileceğini ancak bunu hedeflemediklerini dile getirdi. Yalova Garden AŞ’nin TİGEM’deki yapılanması ve projelerle ilgili bilgi isteyen Vali Civelek’e arazide her firmanın projesini şekillendireceklerini ve tüm haritanın önünde tekrar yerleştireceklerini söyleyen Okul, havadan, denizden ve karadan görüntülerin yer aldığı bir film çektirdiklerini, bunun da projelendirmede faydalı olacağını belirtti. 

YORUM EKLE

banner137

banner138