“Vergi Vatandaşlık Görevidir”

Yalova Defterdar Vekili Mustafa Karadeniz Vergi Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Karadeniz, “Vergi bir vatandaşlık görevidir” dedi.

“Vergi Vatandaşlık Görevidir”

Vergi Haftası bugün 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında yapılacak törenle başlayacak etkinliklerle kutlanacak. Vergi Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Yalova Defterdar Vekili Mustafa Karadeniz, “25 Şubat-03 Mart 2019 tarihleri arasında 30’uncusunu kutlayacağımız Vergi Haftasınınkutlanması amacı; kamuoyunda, sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun «un kesimlerine benimsetilmesi, vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması yarının mükellefleri ya da ülkemizin yöneticileri olacak çocuklarımızda da sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması ve mükellef ile idare ilişkilerinin uyumlu bir hale getirilmesidir.  Vergi Bilinci deyince anlaşılması gereken husus vatandaşların hak ve yükümlülüklerinden haberdar olması ve getirilen kanuni düzenlemelere uymasıdır” dedi.
Karadeniz açıklamasını şu sözlerle sürdürdü, “Vatandaşlarımıza verilecek olan tüm kamu hizmetlerinin, en hızlı, en etkin ve en verimli şekilde yürütülebilmesi i için, gerekli olan finansman kaynağının sağlanmasında vergi gelirleri büyük önem taşımaktadır. Vergi yalnızca kamunun giderlerini finanse eden bir kaynak değil, aynı zamanda ekonomik büyümeyi teşvik eden, istihdamı, sanayileşmeyi özendiren, haksız rekabeti önleyen, sosyal adaleti düzenleyen, tasarrufları ve sermaye birikimini sağlayan en önemli araçlardan biridir.

Bu bilinçle, ülke genelinde ve ilimizde kutlayacağımız vergi haftası etkinlikleri ile toplumda Sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması, Vergiye gönüllü uyumun sağlanması ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlıklarının arttırılması, İdare-Mükellef arasında güven ortamının sağlanması, verimli bilgi akışının gerçekleştirilmesi suretiyle ilişkilerin uyumlu bir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, Vergi Haftasında bir taraftan geleceğimizin vergi konusunda bilinçli ve kararlı mükellefleri olacak çocuklarımıza ve gençlerimize Vergi Bilinci aşılanırken, diğer taraftan da mükelleflerimizde ve vatandaşlarımızla çeşitli platformlarda bir araya gelerek etkili bir iletişim ortanın sağlanmasına çalışılacaktır.

Vatandaşlarımızın vergi vermenin bir ödev, bir zorunluluk ama bunların hepsinin ötesinde bir vatandaşlık görevi olduğu hatırlatılacaktır.

Yalova Defterdarlığı olarak hizmet için var olduğumuzun bilincinde olan bizleri misyonu; Mükelleflerimize kibar ve anlayışlı davranarak, Mükelleflerimize adil davranıp, yardımcı olarak, Mükelleflerimizin duygularını önemseyerek, Mükellef haklarını gözeterek vergide gönüllü uyumu arttırmak, Mükelleflerimizin vergilendirmeyle ilgili iş ve işlemlerini en hızlı ve en doğru şekilde yaparak, Görevimizi, yasalarımızın verdiği yetkiler çerçevesinde ve çözüm odaklı çalışma anlayışıyla yerine getirmek ve mükelleflerimize kaliteli hizmet sunarak, vergi ve diğer gelirleri toplamaktır.

Kayıt dışı ile mücadele çerçevesinde vatandaşların (paydaşların)da alışverişlerinde belge istemeleri kazanç sağlayan kişilerin kaya altına alınmasına ve kazancın vergilendirilmesine çok büyük destek sağlayacaktır.

Hedefimiz 2019 yılında da büyük emek, özveri ve birbirlerine bağlılık duyguları ile çalışan teşkilat mensuplarımızla, vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi için titizlikle yürüttüğümüz çalışmalarımızı bugünkü noktadan daha üst sıralara yükseltmektir.

Yalova Defterdarlığı olarak vergisini tam ve zamanında ödeyerek ülkemizin gelişmesine katkı sağlayan tüm vatandaşlara teşekkür ederiz. En iyiye, en günde layık olan Yalova’mıza en iyi hizmeti en iyi şartlarda sunmaktan onur duyarız”

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 13:11
YORUM EKLE

banner137

banner138