“Yalova’da Çocuk İşçiliğine Geçit Yok”

Yalova Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Arif Laçin ilde çocuk işçiliğinin önüne geçmek adına önemli adımlar atıldığını ve çalışmalar gerçekleştirildiğini dile getirdi.

“Yalova’da Çocuk İşçiliğine Geçit Yok”

Laçin bu kapsamda son bir yılda 91 çocuğa yönelik çalışma gerçekleştirildiğinin de altını çizdi. Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Yalova Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Arif Laçin kurumun bu yönde hassas çalışmalar sürdürdüğünü hatırlattı. Laçin mesajında şu bilgileri paylaştı, “Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 2002'de, çocuk işçiliğine engel olmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla 12 Haziran’ı, Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü ilan etmiştir.

Yalova Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Arif Laçin ilde çocuk işçiliğinin önüne geçmek adına önemli adımlar atıldığını ve çalışmalar gerçekleştirildiğini dile getirdi. Laçin bu kapsamda son bir yılda 91 çocuğa yönelik çalışma gerçekleştirildiğinin de altını çizdi. Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Yalova Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Arif Laçin kurumun bu yönde hassas çalışmalar sürdürdüğünü hatırlattı. Laçin mesajında şu bilgileri paylaştı, “Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 2002'de, çocuk işçiliğine engel olmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla 12 Haziran’ı, Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü ilan etmiştir. Bu kapsamda ülkemizde, 2017-2023 yıllarını kapsayan Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı yayımlanmış, Cumhurbaşkanlığı eylem planları belirlenmiş, ayrıca 4857 sayılı İş Kanunu'nun 71. maddesine göre, 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılmasının yasak olduğu düzenlenmiştir. Müdürlüğümüz bu kapsamda çocuğun yüksek yararını gözetmek suretiyle aile odaklı çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle Müdürlüğümüz bünyesinde, Sokakta Çalıştırılan Çocukların tespiti amacıyla sosyal çalışma görevlilerinden, mobil ekipler oluşturulmuş, bu çocukların sokakta yaşama/çalıştırılma veya dilendirilme nedenleri araştırılmış, yapılan incelemeler ve tespitler neticesinde çocuk ve aile için uygun bulunan sosyal hizmet ve yardımlara yönlendirilmesi sağlanmış, bu doğrultuda aylık ortalama 375 çocuk ve ailesine, Müdürlüğümüz tarafından Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti verilmiş, bu hizmetin etkinliğinin artırılmasına yönelik Okul Destek projesi geliştirilmiş, bu çalışmalara ek olarak yabancı uyruklu çocukların topluma uyumlarının sağlanması amacıyla ÜNİCEF işbirliğinde Sosyal Uyum Programı gerçekleştirilmiştir. Bu çocuklarımızın sosyal uyumlarının sağlanması ve topluma entegre olabilmeleri için spor etkinlikleri, sanatsal etkinlikler, kültürel etkinlikler, halkoyunları, satranç, drama, oryantring kursları gibi kurslar düzenlenmektedir. İlimiz bünyesinde sokakta çalıştırılan ve risk altında olan çocuklar ile ilgili mobil sosyal hizmet birimlerimizce son bir yılda yapılan saha çalışmalarında 31 T.C Uyruklu ve 61 yabancı uyruklu olmak üzere 91 çocuk ile ilgili çalışma yapılmış, 30 okul idaresi ve rehber öğretmenleri ile görüşülmüş, bu görüşmelerde belirlenen 73 çocuk ve ailesi ile çalışma yapılmıştır. Ayrıca takip ve izleme yapılması gereken 30 çocuk, Çocuklar Güvende Ekibinin takibine alınmış olup Yalova Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü kapsamında, Çocuklarımıza hak ettikleri yaşam koşullarını sağlamak en temel hedefimizdir”

YORUM EKLE

banner137

banner138