Yalova’nın işgücü piyasası araştırılacak

Yalova Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, 2012 Yalova İşgücü Piyasası Araştırması yapacak. Araştırmada farklı sektörlerde faaliyet gösteren 699 işyeri ziyaret edilecek, bunlardan farklı sektörlerdeki 386’sından alınacak bilgiler, işgücü verilerinin ortaya çıkarılmasında değerlendirilecek.

Yalova’nın işgücü piyasası araştırılacak
İşkur Müdürü Erhan Dede, araştırmanın 10 Eylül ve 31 Ekim 2012 tarihleri arasında tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti.

Gelecek dönemlere ilişkin mesleki değişim eğilimleri ortaya konacak

Araştırma kapsamında Yalova'da, işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, işverenlerin temininde güçlük çektikleri meslekler ve teminde güçlük çekme nedenlerine ilişkin beyanları, yıl içerisinde işe giriş ve işten çıkışlara ilişkin beyanları, 2012 yılı sonunda ve 2013 yılı ortasında gelecek dönemlere ilişkin işgücü piyasasında mesleki değişim eğilimlerinin ortaya konulması amaçlanıyor.

“Araştırma, kamuya, özel sektöre, stk’lara rehberlik yapacak”

İşkur Müdürü Erhan Dede, “Bu araştırma ile işgücü piyasasında mevcut ve gelecek dönemde meydana gelmesi beklenen mesleki değişim ve gelişmeler izlenebilecek, işverenlerimizin ihtiyaç duyduğu meslek ve beceriler tespit edilebilecektir.Özellikle işgücünün talep yönünün ve gelecek kısa dönemde işgücünün eğilimlerinin ölçülmesi, ihtiyaç duyulan işgücünün eğitim ve becerilerinin tespit edilerek, işgücü arzı ve talebi arasındaki dengesizliğin hangi koşullarda ortadan kalkabileceğinin belirlenmesi ve bu dengesizliğin giderilmesine yardımcı olacak politika ve önerilerin geliştirilmesine yardımcı olacağı düşünülmektedir. Araştırma sonucunda oluşan verilerin ilimizdeki kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla sivil toplum örgütlerine rehberlik yapması hedeflenmektedir” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138