“Yalova’ya refah borcumuz var”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle YTSO Meclis Toplantı Salonu’nda YTSO Başkanı Tahsin Becan, yönetim kurulu üyeleri ve YTSO Meclis Başkanı Muhammet Sarıoğlu gazetecilerle bir araya geldi.

“Yalova’ya refah borcumuz var”

Gazeteciler günü buluşmasında YTSO’nun çalışmaları anlatıldı ve Başkan Tahsin Becan açıklamalarda bulundu. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle YTSO Meclis Toplantı Salonu’nda YTSO Başkanı Tahsin Becan, yönetim kurulu üyeleri ve YTSO Meclis Başkanı Muhammet Sarıoğlu gazetecilerle bir araya geldi. Toplantının açılışında Ticaret Sicil Müdürü İbrahim Akkanat, YTSO’nun işleyişi hakkında sinevizyon eşliğinde bilgi verdi. Yapılan anketlerde üyelerin yüzde 65’inin YTSO’dan memnun olduğunu belirten Akkanat, YTSO’nun şu an 7 bin üyesinin bulunduğunu sözlerine ekledi. YTSO’nun farklı şehirlerde hizmet veren odalara danışmanlık hizmeti verdiğini söyleyen Akkanat, üye artış oranın da yüzde 17’lik bir artış olduğunu dile getirdi. Akkanat’ın konuşmasından sonra 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle pasta kesimi yapıldı. Ardından gazetecilere önemli açıklamalarda bulunan YTSO Başkanı Tahsin Becan, önümüzdeki dönemde ciddi projelerinin bulunduğunu ifade etti.

Becan, ‘Yalova’ya refah borcumuz var’

Hepimizin Yalova’ya bir refah borcu olduğunu ve bunu bilerek çalıştıklarını söyleyen YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, “Türkiye’de birçok ilde oda ve borsa var. Yalova olarak biz çoğundan ilerdeyiz. Yalova’nın değil; Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri ara eleman bulamamaktır. Hem sanayide hem de hizmet sektöründe. Biz bu konu hakkında ROTA adı altında bir komisyon kurduk. Çalışmaları ciddi şekilde devam ediyor. Özellikle öğrenci velileri ile buluşuyoruz ve ara eleman ihtiyacını anlatıyoruz. Önce velileri ikna etmemiz lazım. Eskiden olduğu gibi mimar-mühendis yapmak yerine yetenekleri varsa teknik liselere yönlendirmekte fayda var. Şu an teknik liseye gidip eline mesleği alan ertesi gün yüksek maaşlar ile iş buluyor” dedi.

‘OSB’ler ile çalışmalarımız devam ediyor’

OSB’lerin Yalova’ya getirisinin çok fazla olacağını belirten Becan, “Yalova’da OSB çalışmalarımız devam ediyor. 2-3 yıl sonra Yalova’da her sektörde OSB’ler, herkesin işine yarayacak. Şu an tam sayısını bilmiyorum ama 254 civarında yerini almış sanayici var. Bunların bir kısmı da her ay fabrika temellerini atmaya devam ediyor. Bunları bittiği zaman hepsinin yan sanayisi de olacak. Her sektöre ciddi katkıları olacak. Onun için Yalova’nın geleceğini çok parlak görüyoruz. Zaten Yalova’nın ekonomisine baktığınız zaman Türkiye ekonomisinin her zaman bir tık üzerine gitmiştir.  Böyle de devam ediyor. Şu an ki ihracat rakamlarına baktığınız zaman 503 milyon Dolar civarında. Bunun zaten yüzde 90’nın tersaneler karşılıyor. 81 il arasına baktığınız zaman Yalova 34. sırada.  Ufacık bir ilin 34. sırada olması da önemli. Karma OSB’ler ile ilgili bize çok fazla baskı geldi. Fakat biz, yönetim ve meclis olarak bunu karşısında durduk. Böyle bir şeye izin vermedik. Şu anda işlerine devam OSB’lerin hepsi ihtisastır. Yalova’ya zararı olmayan, bacası olmayan, teknolojisi üstün, katma değeri yüksek ürünler üreten herkese açık. Çalışmalar gayet iyi gidiyor” şeklinde konuştu.

‘Büüyük Mükellef Vergi Dairesi için adımlar atıyoruz’

Yalova’da büyük mükellef vergi dairesinin bulunmadığını söyleyen YTSO Başkanı Tahsin Becan, “Böyle olunca da ihracat rakamlarımız düşük çıkıyor. Büyük mükelleflerin ihracatları o yüzden Yalova’ya değil; İstanbul’a yazılıyor. Biz de bununla ilgi bir adım attık. Tersanelerin, fabrikaların imzasını alarak Bakanlığa yolladık. İnşallah büyük mükellef vergi daireleri olursa -gelecekti sanayicilerin hepsinin buna ihtiyacı var- fabrikaların tersanelerin merkezleri Yalova’da olmuş olacak. Büyük mükellef vergi daireleri geldiği zaman Yalova’nın ihracat rakamları da tavan olur. O zaman da Yalova, teşvik kapsamından faydalanan bir il haline gelir. Bu ciddi bir konu” diye konuştu.

‘Turizm konusunda YTSO olarak komisyon kurduk’

Yalova’nın yüzde 70’nin turizm alanı olduğunu sözlerine ekleyen Becan, ileride bu konuda bir çalıştay yapacaklarını ifade etti. Turizm konusunda YTSO olarak bir komisyon kurduklarını söyleyen Becan, Arap üyeler hakkında da açıklamalarda bulundu. Becan, “Daha çok konut almak için Yalova’ya gelen Arap vatandaşlar var. Fakat belli bir kotaları var. O kotalar dolduğu için mecburen şirket kurmaya başlıyorlar. Şirketlerde böyle bir kota yok. Onun için bizde üye sayısının artmasının sebebi de budur. Baktığınız zaman 800-1000’e yakın Arap üyemiz var fakat iş yapan yok. Biz bunlarla ilgili bir toplantı yapacağız. Mutlaka içinde parası olup yatırım yapmak isteyenler de olacaktır. Onları, üretime yönlendirirsek bu daha doğru olur” ifadelerini kullandı.

‘Küçük işletmelerin gireceği OSB kuracağız’

2023 yılı ve sonrası için bazı hedeflerinin olduğunu söyleyen YTSO Başkanı Tahsin Becan, “Yalova’da sanayicilerin, küçük ölçekte KOBİ’cilerin girebileceği bir OSB yok. Var ama çok yüksek rakamlarla var. Yalova’da faaliyet gösteren küçük işletmelerin girebileceği bir OSB yaratmak adına bir çalışmamız var. Becerebilirsek burada da bazı şartlarımız olacak. Ya YTSO’ya ya da Yalova Esnaf Odası’na kaydı bulunacak. Onun dışında kimseyi almayacağız” diyerek sözlerini noktaladı. Toplantının ardından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla pasta kesildi ve basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çekildi.

RECEP CAN

YORUM EKLE