“Yerli, yeşil ve yenilikçiyiz”

Yalova Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, önemli projeleri hayata geçirdiklerini ve bazılarını da geçirmek için çalıştıklarını belirterek, Yalova Makine İhtisas OSB’nin tüm organize sanayi bölgelerine pusula olacağını iddia etti.

“Yerli, yeşil ve yenilikçiyiz”

Özdemir, "OSB'mizin temel mottosu ‘Yerli, Yeşil, Yenilikçi'dir. Bunu ilk olarak hayata geçiren Organize Sanayi Bölgesi olma yolunda ilerliyoruz" dedi. Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat Bildirisi, Çin'in 2060 Karbon Sıfır Emisyonu Deklarasyonu ve Amerika'nın da Paris Antlaşması'na katılımıyla çevre yaklaşımlarının ciddi bir şekilde artacağı bir döneme girildiğini, sanayicileri de bu duruma hazırlıklı hale getirmeye çalıştıklarını söyleyen Direnç Özdemir, "TSE ile çok kıymetli bir çalışma daha yürütüyoruz. Araştırmalarımıza göre; dünyada ilk kez bir sanayi yerleşkesi tüm binalarında yeşil bina sertifikasyonu şartnamesi uyguluyor. Biz bunu Yeşil Yalova’mızda ve Türkiye'de ilk başaran OSB olacağız. Yalova Makine İhtisas OSB, üretim istihdam ve ihracat üssü olan OSB'lerden biridir. Burada farklı bir vizyonu Tüm Türkiye'ye gösteriyoruz. OSB'mizin en önemli özellikleri yenilikçi yeşil ve sürdürülebilir bir üretim üssü olma vizyonunu bu dönemde ortaya koyabilmesidir. 620 hektar alana sahip Yalova Makine İhtisas OSB yeşil yatırımlarını tamamladığında çevreci bir altyapıya sahip olacak. İlk fabrikaların temelleri kısa süre önce atıldı. Yeşil vizyonu sayesinde şu anda inşaatı devam eden bu tesisler daha az kaynak tüketen ve enerjiyi verimli şekilde kullanan yapılar şeklinde inşaatları devam ediyor. Binalar tamamlandığında TSE'nin yeşil bina sertifikasyonuna sahip olacak. Diğer OSB'lere örnek olmak açısından Yalova Makine İhtisas OSB'de sürdürülebilir su yönetimi için 2 milyon metreküp hacimli bir baraj, yağmur suyunun kullanılması için bir altyapı, sokak aydınlatmalarında yenilenebilir enerji, akıllı elektrikli otopark projeleri sıfır atık yönetim sistemi, laboratuvarlar, enstitüler, fakülte ve meslek lisesi yer alacaktır, bu manada OSB'nin yaklaşımı tüm OSB'lere pusula niteliğinde olacaktır. Tabii ki, sadece OSB'ler için değil aslında yerel yönetimlere de örnek olacak bir çalışma. En güzel örnekleri yaparak vatandaşımızın ihtiyacı olan hizmetleri onlarla buluşturacağız" diye konuştu.

“Gençlerin iş gücüne katılmasını sağlayacağız”

Gençlerin iş gücüne katılmasının önemine dikkat çeken Direnç Özdemir, konuya ilişkin şunları ifade etti; “Yalova Valiliği'nde protokolü imzalanan Yalova Nitelikli İstihdam Merkezi projesi ile Yalova Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde kurulacak ve MARKA tarafından desteklenecek Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) gençlere umut olacak. Üretim tesislerinin en önemli sorunu olan nitelikli çalışan istihdamı konusunda Yalova'da yaşayan özellikle genç işsizlerin, bu projeyle kurulacak eğitim merkezinde sanayi sektörüne yönelik istihdam garantili mesleki eğitimleriyle, sanayi için gerekli nitelikler edindirilerek iş gücüne katılımları sağlanacak.”

RECEP CAN

YORUM EKLE