"YTSO Kimsenin Siyasi Söylemlerinin Odağı Değil"

YTSO Başkanı Tahsin Becan, "Ticaret ve Sanayi Odası hiç kimsenin siyasi söylemlerinin odağı olmadı olamayacaktır da. Bugüne kadar buna izin vermedik ve hiçbir zaman da tavizimiz olmaz" dedi.

"YTSO Kimsenin Siyasi Söylemlerinin Odağı Değil"

Becan açıklamasında, "YTSO Yönetim Kurulu ve Meclisinde her siyasi görüşten arkadaşlarımız var, olması da gerekir. Ancak YTSO çatısı altında bizler sadece Yalova için doğru neyse siyaset gözetmeden onun arkasında olduk ve bu böylede olmaya devam edecektir. Bu konuda emek veren tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Maalesef 2020 yılı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de virüs salgını nedeniyle çok ciddi sağlık ve ekonomik sorunları yaşamaktayız. Sağlıkla ilgili her türlü önlemi alarak, devletçe, milletçe el ele vererek inşallah kısa sürede bu günleri atlatırız diye dua ediyoruz. Ancak ekonomi anlamında esnaflarımızın ve şirketlerimizin durumu oldukça sıkıntılı. Bu anlamda devlet desteklerinin sektörel anlamda yapılması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü özellikle kahve, restaurant, kafeterya, düğün salonları, öğrenci yurtları, hizmet sektörleri ve turizm acentaları bu sıkıntıdan en çok zarar gören gruplardır. Özellikle bu sektörlere farklı desteklerin verilebilmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

‘Desteklerin genişletilmesini talep ediyoruz’

İş dünyasının ve özellikle hizmet sektörünün toplum sağlığının korunması amacıyla alınan sıkı tedbirlere harfiyen uyduğunu ifade eden Becan, “Bu yüzden açıklanan destek paketinin özellikle hizmet sektörünün bu süreçte ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde güncellenmesi ve genişletilmesi gerekmektedir. Bu zorlu süreçte YTSO üyelerimiz ve KOBİ ölçeğindeki işletmelerimiz de zarar görmüştür. Ekonomi bütün olarak değerlendirilmeli ve üyelerimizin tamamı destek kapsamına alınmalıdır. Özellikle lokanta, kafe, restaurantlar için özel bir destek paketi hazırlanmalıdır. Gelir kaybı yaşayan işletmelerimizin kira, finansmana ulaşım ve istihdamlarını korumalarına yardım konularında daha fazla destek bekliyoruz. Belediyelerin ve kamu kuruluşlarının kiracısı pozisyonunda olan kafe restaurant gibi işletmelerin kira-işgaliye bedeli-su parası- elektrik gibi giderlerinin en az 6 ay alınmaması, kısmen çalışan sektörlerinde 6 ay kadar ertelenmesi gerekir. Tabii ki işyerlerinin mülk sahibi olan şahıslardan ricamız, hiç olmazsa 6 ay kirayı yarıya düşürüp daha sonra her şey normalleşince kalanı talep ederlerse mutlu oluruz. Bizlerin bu günlerde Yalova esnafına sahip çıkarak alışverişlerimizi Yalova’dan yapıp esnafımızı yaşatmamız lazım. Tüm Yalova halkı olarak elimizden ne geliyorsa yaparak bu gemiyi yüzdürmek zorundayız. Tüm Yalova halkına sağlık ve huzur dileklerimle saygılarımı sunuyorum" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE