YTSO Üyeleri, “Nefes” Alacak

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan TOBB ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı arasında yapılan protokol ile devreye sokulan, “Nefes Kredisi”nden YTSO üyelerinin de faydalanabileceğini duyurdu.

YTSO Üyeleri, “Nefes” Alacak

Düşük faiz oranlarıyla geçtiğimiz sene KOBİ’lere cansuyu olan ve bu yıl toplam hacmi 7,5 milyar TL’ye çıkarılan TOBB Nefes Kredisi Projesi 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden geliyor. TOBB öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için imzalar Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla 31 Mart Cumartesi günü İzmir’de atıldı.
Nefes Kredisi’nden YTSO üyelerinin de faydalanabileceğini dile getiren YTSO Başkanı Tahsin Becan konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı, “Nefes Kredisi’nde faizler aylık yüzde 0,99, yıllık yüzde 11,88 olarak belirlendi. Kredi vadesi, ilk 6 ay geri ödemesiz, takip eden 12 ay eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay olacak. YTSO üyeleri,  2 Nisan 2018 Pazartesi gününden itibaren Nefes Kredisi kullanmaya başlayacak. Üyelerimiz ‘Nefes’ Alacak

2018 yılında Nefes Kredisi 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden Odamız üyelerinin hizmetinde. Nefes Kredisi İlçemizdeki Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası şubelerinden kullanılabilecek. Nefes Kredisi: Yıllık faiz oranı yüzde 12’nin altında, 6 ay geri ödemesiz, 18 ay vadeli kredi! Teminat yetersizliğinden kredi kullanamayan KOBİ’lere de yıllardır olduğu gibi yine KGF destek oluyor. KGF, kredi tutarının %85’ine hazine destekli kefalet veriyor. Nefes Kredisi KGF’nin vereceği kefalet ile kullandırılacağı için bankaların risk primleri de sıfırlanmış oluyor. KGF de Portföy Garanti Sistemi ile kendisine yapılan başvuruları aynı gün içerisinde sonlandıracak. Böylelikle işletmeler günler içerisinde kredilerini kullanmış olacak.

Bürokrasisi az, basit kredi süreçleri Üyelerimiz Odamızdan ‘Nefes Kredisi Başvurusu’ için faaliyet belgesi isteyecek.

Aldığı faaliyet belgesi ile İlimizdeki 6 bankanın şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapacak. Bankalar, KOBİ’nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ’ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak.

Masraf en fazla 51 TL Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03’ü (onbinde üç) ile sınırlı olacak. Dolasıyla bankalar 51 TL’nin üzerinde masraf almayacak. Üyeler düşük faiz ve uzatılmış yeni vadenin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak”

YORUM EKLE