Emlakçılar yabancılara geç tapu çıkmasından şikayetçi

Yalova Emlak Komisyoncuları Derneği üyesi emlakçı Hacı Ata, yabancılara mülk satışı ile ilgili yasanın çıkmasının ardından özellikle Arapların Yalova’da emlak almak için harekete geçtiklerini ancak prosedürün uzun zaman alması nedeniyle pek çoğunun da yatırım yapmaktan vazgeçtiğini dile getirdi.

Emlakçılar yabancılara geç tapu çıkmasından şikayetçi
Bahçelievler Mahallesi, Fatih Caddesi, 84/A adresindeki Ata Emlak’ın da sahibi olan Hacı Ata, bu duruma tepki göstererek, “Emlakçılarla temas kurarak mülk satın almak isteyen alıcılar tapularının gecikmesi sebebiyle mülk edinmekten vazgeçiyor. Türk vatandaşı 1-2 günde tapusunu alırken yabancı uyruklu 1,5 ay beklemek zorunda kalıyor. Turistler dolandırıldıklarını düşünüyorlar ve ülkemiz turisti kazanacağı yerde kaybediyor” diye konuştu.

Ata, “Yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilerin Türkiye’de taşınmaz edinmeleri, 2006/26046 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 5444 sayılı kanunla ve Tapu Kanunu’nun 35. Maddesinde düzenlenmiş. Ama emlakçılar ile işbirliği içerisinde mülk satın almak isteyen alıcılar tapularının gecikmesi sebebiyle mülk edinmekten vazgeçiyor. Süreç çok geç sonuçlanıyor. Türk vatandaşları tapularını 1 ya da 2 gün içerisinde alırken yabancı alıcılar 1,5 ay beklemek zorunda kalıyor. Tapu dairesine işlemler için müracaat ediyoruz, her sorulduğunda ‘biz sizi ararız’ diyorlar. Bu durum ülkemizin ekonomisine zarar veriyor. Turistler dolandırıldığını düşünüyorlar ve Türkiye turist kazanacağı yerde kaybediyor” dedi. Bu işlemlerin hızlanmasını ve turist kaybının önlemesini isteyen Ata biran önce çözüm getirilmesini beklediklerini söyledi.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138