“2.5 dakika sürmesi söz konusu değil”

Marmara’da beklenen depremin 7’nin üzerinde ve 2,5 dakika süre ile gerçekleşeceği yönündeki açıklamaya Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’den rahatlatan açıklama geldi. Özener, “2,5 dakika sürmesi söz konusu değil” dedi.

“2.5 dakika sürmesi söz konusu değil”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Kuzey Anadolu Fayı üzerindeki bir sonraki depremin Marmara Denizi içinde olacağının bilimsel bir gerçek diye belirtti. Özener, olası deprem konusunda büyüklüğe dair kritik açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Özener, 'bir veya birkaç depremle birlikte 7'nin üstünde olacağı' ifadelerini kullandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, olası İstanbul depremi konusunda büyüklük ve yer ile ilgili kritik açıklamalar yaptı.

Özener, şunları söyledi, "Yapılan tüm bilimsel çalışmalarda açıkçası Kuzey Anadolu Fayı üzerindeki bir sonraki depremin de daha batıda Marmara Denizi içinde olacağı ve bir veya birkaç depremle birlikte 7'nin üstünde olacağı bilimsel bir gerçek. Bu konuda bilim insanlarının tamamına yakını hemfikir. Depremin büyüklüğünün ne kadar olacağından öte bizim amacımız ne kadar hazırlıklı olacağımız. 2.5 dakikalık bir süreden bahsedilmiş ama sanırım yanlış anlaşılma var. O ne kadar yüksek bir katlı binada ne kadar hissedebileceğiniz ile ilgili bir şey. 17 Ağustos depremi 45 saniye sürmüştü. Dünyada üzerindeki en büyük deprem, Şili depremi. 9.5 büyüklüğünde deprem 1.5 dakika sürdü. Dolayısıyla 2.5 dakikalık bir sürenin söz konusu olmaması gerekiyor."

YORUM EKLE

banner137

banner138