AB Destekli Proje Start Aldı

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve 5 ülke temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü koordinatörlüğündeki ‘İklim Odaklı Tarımsal Mesleki Eğitim’ projesinin toplantısı yapıldı.

AB Destekli Proje Start Aldı

‘İklim Odaklı Tarımsal Mesleki Eğitim’ proje toplantısı Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Toplantı salonunda düzenlendi. 141 Bin Euro bütçeli ve 2 yıl sürmesi planlanan proje toplantısında Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Dr. Mustafa Öztürk ve proje ortağı ülkelerin temsilcileri katıldı. Programın açılış konuşmasını Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Dr. Mustafa Öztürk gerçekleştirdi. Öztürk, “Projemiz Erasmus Plus Mesleki Eğitimde İş birliği faaliyeti kapsamında Ulusal Ajansa sunulan 125 proje arasından 21 proje arasında girmeyi başarmıştır. Projemize Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi de ortağımızdır. Ayrıca 5 ülke de projede yer almaktadır. Proje ile ziraat mühendisleri, tarım danışmanları ve tarım alanında yükseköğretim gören öğrencileri iklim değişikliği konusunda bilgilendirmek istiyoruz. Yine tarıma odaklanan eğitim modülleri geliştireceğiz. 141 bin Avroluk bu proje 30 ayda tamamlanacaktır” şeklinde konuştu.

Uysal, ‘21 proje arasına girip hibe almaya hak kazandı’

Öztürk’ün konuşmasının ardından Proje Koordinatörü Dr. Erdinç Uysal ise projenin detayları ve amaçlarına ilişkin sunum gerçekleştirdi. Uysal, “Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Erasmus+ Programı Mesleki Eğitimde İşbirliği Ortaklıkları (KA220-VET) Faaliyeti kapsamında Ulusal Ajansa sunulmuş ve hibe almaya hak kazanmış 21 proje arasına girmiştir. Erasmus+ Programı kapsamında, IPA 3 Çerçeve Anlaşması altında tamamı Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte olan bir projedir. Günümüzde iklim değişikliği ve küresel ısınma tüm dünyanın en önemli sorunlarından bir tanesidir. İklim, tarımsal üretimin en önemli belirleyicisidir. Tarımsal üretim bir taraftan iklim değişikliğine neden olurken diğer taraftan iklim değişikliğinden önemli ölçüde etkilenir. Tarım uzmanları, iklim değişikliği karşısında tarımın uzun vadeli uygulanabilirliği için kritik öneme sahiptir. Tarım üreticilerine rehberlik ve danışmanlık yapan tarım profesyonelleri ile sektöre mezun olarak girecek tarım öğrencilerinin eğitimine ve bilgilendirilmelerine yönelik bilgiler sunmak bu projenin temel amacıdır. Bu amaçla proje süresince, iklim değişikliği koşullarında tarıma odaklanan eğitim modülleri geliştirecektir. Eğitim modülleri öncelikle proje ortakları tarafından kendi öğrencilerini ve tarım uzmanlarını yetiştirmek için kullanılacaktır. Sonrasında online eğitim platformu geliştirilerek bu platformdaki Öğrenim Yönetim Sistemi, eğitim modüllerini çevrimiçi olarak tüm paydaşların kullanımına sunacaktır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE