Afet riskli alanlar hakkında kanunu anlattı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, 1.Derece Deprem Kuşağı'ndaki Yalova’da, depreme dayanıksız binaların dönüşümü, dönüşüm ve transfer alanlarının belirlenmesi için Vali Esengül Civelek başkanlığında yapılan toplantıda bir sunum gerçekleştirerek, kanun uygulamaları hakkında Yalova’daki 15 belediyenin başkanları ve başkanvekillerini bilgilendirdi.

Afet riskli alanlar hakkında kanunu anlattı
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Atilla Akoğuz ve İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Alkış’ın da yer aldığı toplantıda, kanun uygulamalarının ne şekilde yapılacağı ve neleri kapsadığıyla ilgili ayrıntılı bilgi veren Dr. Ulukaya’nın sunumunun ardından, bu sabah  9.30’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sekreteryasında oluşturulan Koordinasyon kurul toplantısının yine Valilik toplantı salonunda yapılacağı ve teknik detayların ele alınacağı belirtildi.

Afet Riski Altındaki Alanlar dönüştürülecek

Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 644 sayılı KHK ile verilen depreme dayanıksız yapılar ve bunların bulunduğu alanların dönüşümü projelerini ve uygulamalarını yapmak veya yaptırmak görevi kapsamında, ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un amacı, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama alanlarını teşkil etmek üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasların belirlenmesi olarak tanımlanıyor.

Bu kapsamda can ve mal kayıpları yaşamadan gerekli tedbirlerin zamanında alınması, afet riskli alanlar ile riskli binalarda tespitlerin yapılarak dönüşüm proje çalışmalarının başlatılması gerektiği vurgulanıyor. Çalışmalarla, ilimizin olası afetlere hazırlanmasını temin etmek, şehrimizin modernleştirilmesi ve insan hayatını tehdit eden risklerden arındırılarak yaşanabilir güvenli kent niteliği kazandırılması hedefleniyor. 

YORUM EKLE

banner137

banner138