Arslanhan, “Engelli dönüşümü 7 yıldır unutuldu”

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapılar ile mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal-kültürel altyapı alanlarının özürlülerin erişilebilirliğine uygun duruma getirilmesiyle ilgili düzenlemeler için süre uzatımı getirilmesini eleştiren Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Arslanhan, verilen 7 yıllık sürenin bürokratlar ve siyasilerce değerlendirilemediğini söyledi.

 Arslanhan, “Engelli dönüşümü 7 yıldır unutuldu”

Arslanhan, “Engellilerin hayali ne yazık ki 3 yıl uzatıldı. Süre uzatılması olumsuz, cezai yaptırım ise olumlu bir gelişmedir” diye konuştu.

 

“Ceza verilmesi olumlu, süre uzatımı olumsuz”

 

2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Özürlüler Kanunu’nu ile illerdeki engellilere yönelik dönüşümü kamu kurum ve kuruluşlarının tam anlamıyla yerine getiremediğini söyleyen Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneği Başkanı Murat Arslanhan, verilen sürede gerekli dönüşümü sağlayamayan kurumlara ceza verileceğini belirtti. Arslanhan, “Yasa kapsamında 7 yıllık bir süre verilmişti dönüşüm için. 7 Temmuz’da bu süre doldu. Ancak bu sürede çok bir şey yapılmadığı ortada. Uzatılmasını istemiyorduk ama böyle bir gerçeği de görüyorduk. Süre uzatımı verildi ve komisyon kuruldu. Komisyona da 2 yıl süre uzatma hakkı tanındı. Biz süre uzatılmamasından yanayız. Meclisten geçtiği için Türkiye Sakatlar Konfederasyonu olarak komisyon kuruldu. Uzatılan yıllar süresince komisyon bir yönetmelik hazırlayacak. Bunun ne şekilde olması gerektiğini tartışıyoruz. Süre uzatıldı ama cezai yaptırım oldu. Her bir yapılmayan çalışma için 5 bin ile 25 bin liralık ceza kesilecek. Bundan sonra engellilerimiz için bir takım çalışmaların yapılacağını düşünüyoruz. Yönetmeliğe sonuna kadar müdahil olacağız. Süre uzatılması olumsuz, cezai yaptırımın olması çok olumlu bir yaptırımdır. Bu ceza ile değil zihniyetle yapılsaydı daha iyi olurdu. Keşke gönülden bunu yapsalardı. Biz bundan hoşnut olacaktık. Ne yazık ki bürokrat ve siyasetçilerimiz bu konuyu 2005 yılından beri ihmal ettiler” diye konuştu.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138