Bu kent müzesi daha çok manolya görür

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Kent Müzesi’nin etrafını sarmalayan yeşil alanda dikilen manolyalar, bir kez daha Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından sökülerek, kuruyan manolyaların yerine yeni fideler yerleştirildi.

Bu kent müzesi daha çok manolya görür

Zahmetsiz bir ağaç olan ve aşırı rüzgar almadığı sürece hızlı gelişim gösteren manolyaların, sezon başından bu yana birkaç kez aynı yerde kurumasının ardından yenilenmesi ise, çiçekçiliği bilenler tarafından eleştiri konusu yapılıyor.

İşin uzmanları, “Manolya ağacı, yapısı itibariyle aşırı rüzgar almayan yerlerde yetiştirilmeye uygundur. Yumuşak yapılı bu bitki, poyraza kapalı alanlarda dikim için daha uygundur. Onun dışında güneşi de, yarı gölgeli alanları da kabul edebilir. Havada rutubet isterler, hava kirliliğine dayanıklıdır. Ancak şehir içinde otoban ya da araç trafiğinin çok olduğu yerlerde, sahil kenarı gibi aşırı rüzgar alan yerlerde yetişmesi zor olur. Kent Müzesi çevresi, direk poyraza açık olduğuna göre, burada daha çok manolya ağacı dikilir, kurur ve yeni fideler dikilmek zorunda kalınır” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138