Çevreciler Aksa yangını ile ilgili suç duyurunda bulundu

Ocak ayının sonunda Taşköprü’deki Aksa Akrilik Kimya Fabrikasının ürün deposunda bulunan poliakrilonitril ürünlerin yanmasıyla ilgili olarak Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına çevreciler suç duyurusunda bulundu.

Çevreciler Aksa yangını ile ilgili suç duyurunda bulundu
Ekoloji Kolektifi Derneği’nin yanı sıra, farklı sivil toplum kuruluşlarını temsilen 18 kişinin şikayeti ile 27 Ocak 2013 tarihinde yaşanan yangınla ilgili olarak Aksa Akrilik Kimya AŞ Yönetim Kurulu üyeleri ve yetkili müdürleri ile Aksa işletmesini denetlemekle görevli kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Aksa’da çıkan ve bölge halkında panik ve endişeye yol açan yangına sebebiyet verme, çevreyi taksirle kirletmesi, genel güvenliği taksirle tehlikeye düşürme, görevi kötüye kullanma suçlarını işleyen kişiler hakkında gerekli kovuşturma ve soruşturmanın yapılması isteniyor.

Aksa yetkilileri ve kamu görevlileri hakkında suç duyurusu

9 sayfalık suç duyurusunda, yangının çıkmasında etkili olan ihmali vurgulayan avukatlar, “Aksa’da çıkan ve uzun süre kontrol edilemeyen yangın, faaliyetle ilgili denetimlerin boyutu hakkında ipucu vermektedir. Civardaki şehirlerden takviye güç istenmesi, buna rağmen soğutma çalışmalarının 2 günü bulması, yangın tehlikesinin göz ardı edildiği anlamına gelmektedir. Gösterilen bu ihmal, bölgede yaşayanların sağlık, can ve mal güvenliği açısından korku ve endişe duymalarına neden olmuştur. Yangın ile etrafa dağılan zararlı gazların bölgenin ikliminde yaratacağı değişiklik, kirlilik, bölgenin sağlık ve ekonomik koşullarını da olumsuz yönde etkileyecektir” dedi.  Avukatların talebi, tüm bu sebeplerden denetim görevini yerine getirmeyen kamu görevlilerinin de bu tehlikenin gerçekleşmesine yol açtıklarından dolayı TCK 257’ye göre ceza görmeleri.

YORUM EKLE