Çifçiler sahte gübrelere dikkat

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan, vatandaşları uyararak gübre alırken dikkat etmeleri gereken konuları belirtti.

 Çifçiler sahte gübrelere dikkat

Karahan, “Her geçen gün artan dünya nüfusu birim alandan alınan verim miktarını artırmayı zorunlu kılmakta olup bu verim artışını sağlamak ta bitkisel üretimin en temel girdilerinden olan bitki besleme ürünleri ile birebir ilgilidir. Gübre tarımsal ürünlerin maliyetinde de önemli bir paya sahiptir” dedi.

Karahan, “Bu anlamda son zamanlarda taban ve üst gübresi ithalatçısı veya üreticisi firmaların torbalarını taklit etmek suretiyle piyasada sahte gübre satışlarının çoğaldığı duyumları sözlü olarak ve basılı yayınlarda yer almaktadır. Bakanlığımız bu kötü niyetli girişimleri önlemek, çiftçilerimizin emeğinin zarar görmesini engellemek amacıyla yıllardır çok etkin bir şekilde piyasa ve şikayet denetimlerini yapmakta ve bu denetimlerini artırarak sürdürme kararlığındadır. Çiftçilerimizin gübrelerini alırken yetkili bayilerden almaları, tanımadıkları kişilerden kesinlikle gübre almamaları, bayilerinde üretici ve ithalatçılardan aldığı ürünlerin sevkiyatlarını özellikle takip etmesi mümkünse sipariş ettiği gübresinin varsa parti seri no, son kullanma tarihi, tescil no, lisans no gibi ürünü diğerlerinden ayırmaya yarayan ayırt edici numaralardan en az birinin bilgilerini üretici firmadan edinilerek teslimat sırasında kontrol etmeleri, bunun yanında torbaların açılma ihtimali dahil orijinalliğini kontrol etmeleri, şüpheli bir durumda adli makamlara başvurarak sahte ürünlerin sevkiyatına engel olmaları bu mücadelede büyük önem arz etmektedir” uyarılarında bulundu.

YORUM EKLE

banner137

banner138