Devlet, santralle kimyasal tankları arasındaki mesafeden bir haber

Yalova Valiliği’nin AKSA’nın akrilonitril tankları ile kömür yakıtlı termik santral arasındaki mesafeyi bilmediği ortaya çıktı.

Devlet, santralle kimyasal tankları arasındaki mesafeden bir haber
Termik santralin deneme izninin iptali için çevrecilerin açtığı davada delil olarak sunulmak üzere yapılan kişisel bilgi edinme başvurusuna, Yalova Valiliği ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nün cevabı, yasal sorumlulukların ne derece ciddiye alındığının bir göstergesi. Aksa Akrilik Kimya AŞ içinde depolanan kanserojen akrilonitril kimyasalının miktarını ve ACN tanklarının kömür yakıtlı santrale olan mesafesinin sorulduğu başvuruya verilen yanıtta, fabrika sahasında toplam 39 bin 200 metreküp (ton) kapasiteli tank olduğuna yer veriliyor.

Siz bilmiyorsanız, biz söyleyelim

Ancak cevap yazısındaki dikkat çekici ayrıntı, depoların kömür santraline olan mesafelerinin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve Valilik dosyalarında olmadığının ifade edilmesi. Olası yeni Marmara Depremi’nin beklendiği Kuzey Anadolu Fayı’nın güneyindeki Yalova’da, riskli sanayiler ve yapılarla ilgili alınması muhtemel tedbirlerin, bu ciddiyet içerisinde sürdürüldüğü, bu bilgi yazısına verilen yanıttan da anlaşılıyor. Zira, uydu haritasından net olarak her isteyenin görebildiği gibi, mavi-beyaz termik santral yapısı ile liman gerisindeki 8 adet Akrilonitril ve kimyasal hammadde tankları arasındaki mesafe, SETUR Marina’nın girişinden Tike Restaurant’a kadar yapılacak kısa bir yürüyüşün mesafesi kadar. Bu mesafe ise 400 metreden daha az. 

YORUM EKLE

banner137

banner138