Diyanet İşleri Başkanı Görmez Yalova’daydı

Yalova’nın Esenköy beledesinde hayır severler tarafından yaptırılan Akasya evleri Camisinin açılışına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez gerçekleştirdi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı açılışta konuşma yapan Görmez, mimarların camilere küstüğünü o nedenle Cumhuriyet dönemine özgü bir cami mimarisinin olmadığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Yalova’daydı

Yalova'nın Çınarcık İlçesi Esenköy Beldesi'nde hayırseverler tarafından 800 bin TL harcanarak yaptırılan Akasya Evleri Camisi'nin açılışını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez gerçekleştirdi. Esenköy Beldesi'ne gelişinde Yalova Valisi Esengül Civelek, Çınarcık Kaymakamı Şenol Levent Elmacıoğlu ve Yalova Müftüsü Hıdır Bayrak tarafından karşılanan Diyanet İşleri Başkanı açılış öncesinde okunan Kuran-ı Kerim'i de dinledi. Ardından kürsüye gelen Yalova Valisi Esengül Civelek camilerin birlik ve beraberliğin tesis ettiği mekanlar olduğunu dile getirerek caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti. 

Vali Civelek'ten sonra söz alan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, son günlerde medyada cami mimarisi üzerine yapılan tartışmalara değindi. Bu tartışmaları olumlu karşıladığını dile getiren Görmez, "Son zamanlarda cami mimarisi üzerinde bazı tartışmalara şahit oluyoruz. Bu da beni mutlu ediyor. Şükrediyorum ne güzel ülkemizin tüm düşünürleri, yazarları oturmuş camilerin ruhaniyeti üzerinde fikirlerini ortaya koyuyorlar, kalemlerini oynatıyorlar. Bu şu açıdan çok önemli üniversitelerimiz ve üniversitelerin mimarlık fakültelerindeki mimarlarımız camilere küstü. Cumhuriyet dönemine özgü bir tane cami mimarisi ihdas edilemedi. Küstükleri için ihdas edilemedi. Ben şimdilerde mimarlarımızı camilerle barışmış olarak düşünüyorum. Bu inşallah bizi daha iyiye yöneltecek. Daha güzel camilerin ve mabetlerin ortaya çıkmasına neden olacak " dedi.

Konuşmasında camilere daha fazla gencin çekilmesi gerektiğini de dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Aslolan camilerin imar edilmesidir. Camilerin imar edilebilmesi içinde daha fazla gencim camilere kazandırılması gerekiyor. Genç cemaatimizin de olması gerekiyor. Benim gibi aksakalını bırakmışlar kızmasın onlarda genç ama, camilere daha fazla gencin gelmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.Caminin açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanı Görmez ve Yalova Valisi Esengül Civelek'e ise günün anısına porselen birer vazo hediye edildi. Ardından Camiyi gezen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez emeği geçenlere bir kez daha teşekkür etti. 

YORUM EKLE

banner137

banner138