Dizanteri riskini hiçe sayıyorlar

Yaz mevsiminde olduğumuz şu günlerde sıcak havalardan bunalan çocuklar serinlemek için çareyi Cevdet Aydın parkında ki süs havuzuna girerek arıyorlar.

Dizanteri riskini hiçe sayıyorlar

Havuzun serin sularına kendilerini bırakan çocuklar serinleyip eğlenirken öte yandan kendilerini tehlikeye attıklarının da farkında olmuyorlar. Zaman zaman sıcaklıkların 35 dereceyi bulması nem oranının da yüksek olması vatandaşları bunaltıyor.

Sıcaktan kurtulup serinlemek isteyen çocuklar ise çareyi kendilerini Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Kuru Havuz ve Cevdet Aydın Parkı'nda bulunan süs havuzunun serin sularına bırakmakta buluyor. Havuzda yüzen çocuklar eğlenirken serinlemenin keyfini çıkartıyor.

Ancak sağlık uzmanları çocukların bu tip havuzlarda yüzmelerinin sağlık açısından son derece riskli olduğunu dile getiriyor.

Bu tür havuzların mikropları da barındırdığına dikkat çeken uzmanlar, "Bu tip havuzlarda dizanteri gibi bulaşıcı hastalıkların mikroplarının yanı sıra deri hastalıkları, sindirim hastalıkları ve ishal gibi bir çok tehditlerde bulunuyor” diyerek tehlikenin boyutunu açıklıyorlar.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138