‘En kritik 72 saat’

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, 10 Ekim 2022 Pazartesi günü Yalova merkezde başlayan afet farkındalık eğitimlerinin 31 Ekim 2022 Pazartesi günü sona erdiğini açıkladı.

‘En kritik 72 saat’

Karaçam, “10 Ekim’de afet farkındalık eğitimiyle Yalova merkezde Engelsiz Kafede Eğitimlere başladık. 10-21 Ekim’de teorik eğitimlerle devam eden enkaz eğitimlerini 30 Ekim’de başarılı bir şekilde bitirdik” dedi. Yalova merkezde 20 gün süren eğitimlerin başarılı bir şekilde tamamlandığına değinen Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, “MAG adayları eğitimleri başarıyla bitirerek aramıza katıldı. Yeni MAG’larımız Yalova mahallelerinde görevlerine başlayacaklar. Arkadaşlarımıza hoş geldin der yeni görevlerinde başarılar dileriz. 10 Ekim’de Eğitimlere başladık. MAG tanıtımı, bireylere yönelik afet farkındalık eğitimi, afet psikolojisi, arama kurtarmanın 5 aşaması, Telsiz-İlk yardım-Yangın eğitimlerini teorik olarak alan gönüllü adayları 30 Ekim 2022 tarihinde K-77 Enkaz Eğitim alanında toplandılar. Pratik eğitimlerinde tahkimat-enkazda arama kurtarma-telsiz ve MAG ekipmanlarının tanıtılıp ve uygulandığı istasyonlarda eğitimlerini öğlenden sonrada İp bağlama teknikleri, iple sedye sabitleme eğitimini alarak başarılı bir şekildi zorlu geçen maratonu bitirdiler. Eğitim sonrası verilen eğitim durumlarını belirlemek için sorulan soruları cevapladılar. Son olarak MAG yemini yapan gönüllü arkadaşlarımız aramıza katıldı. Katılan tüm arkadaşlarımıza önemli bir görev için eğitimlere katılmalarından ve eğitimleri başarılı bir şekilde bitirmelerinden dolayı teşekkür ederiz. Eğitimlerimiz belirli aralıklarla devam edecek. Projelerimiz için kaynak bulursak Yalova ilçelerimizde eğitim vererek yeni mahalle yapılanmalarını çoğaltmak ve Kırsal kesimlerde MAG arama kurtarma eğitimlerini vermek istiyoruz. Yeni mahalleler için kaynak temin edilirse konteyner ve iç ekipmanıyla birlikte yeni mahalleleri Yalova’ya kazandırmak istiyoruz. Amacımız oluşacak Depremde Yalova’da kendi yağımızla kavrulmak için gerekli çalışmaları yapmaktır” dedi.

Afet sonrası ilk 72 saat hayat kurtarmak için çok önemli

Yalova’nın Bursa, Marmara Bölgesi, Adapazarı, İznik ve Gemlik’te meydana gelecek olası depremlerden etkileneceğini, afet sonrasındaki ilk 72 saatin hayat kurtarma açısından en kritik saatler olduğunu söyleyen MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “Afet sonrasında hayatta kalanların büyük çoğunluğu, ilk 24 saat içinde çevreden yetişen, genellikle eğitimi ve ekipmanı olmayan yakınları ve komşuları tarafından kurtarılan kişilerdir. Mahalle Afet Gönüllüleri mahallenin içinden çıkmış eğitim almış ve ekipmanı olan bir kuruluştur. Eğitim, ekipman ve organizasyon sağlayarak, mahalle bazında, özellikle afet sonrasındaki kritik saatlerde müdahale imkân ve kabiliyeti vardır. Bu anlamda, Yalova MAG-DER olarak tatbikatlar ve eğitim tazelemelerine önem vermekteyiz. Ekipler bu şekilde daha hazır ve dinamik kalmaktadır. Yalova genelinde yapılan 2 günlük tatbikat MAG’lar ve diğer ekipler için başarı geçmiştir. Tatbikatlarda ki amacımız MAG'ların birbirini yakından tanıması, kaynaşması, oluşacak olan herhangi bir afette ekiplerin birbirine yardım etmeleri gereğini anlatmaktır. Afet planlamasındaki yapıyı güçlü ve kalıcı kılmak için bu tatbikatlar zaman zamanda yapıyoruz yapmağa devam edeceğiz. Şubat ay içerisinde okullarda afet bilinç eğitimlerimiz başlıyor. Afet farkındalık eğitimleri halkımız verilemeye devam edecektir. Afet Farkındalık Eğitimleri mi almak istiyorsunuz gelelim deprem öncesi deprem sırasında yapılacakları uygulamalı anlatalım. Çare sizsiniz! Eğer örgütlenmez, deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapmanız gerektiğinizi bilmezseniz, çaresiz kalırsınız! Gelin el ele verelim. Eğitimlerimiz süresinde Yalova AFAD Müdürlüğü eğitmenlerine Yalova Belediyesine yer temini için, Yalova İtfaiyesi eğitmenine, Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (YADOS) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf İşsever’e, ip eğitimlerini veren İbrahim Karayel’e, K-77 Arama Kurtarma Derneğine, MAG Eğitmenlerine, MAG Acil Müdahale Ekibine, Derneğimiz ve şahsım adına desteklerden dolayı teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
AYTEN  ÖĞÜT
AYTEN ÖĞÜT - 4 hafta Önce

ARAMIZA YENİ KATILAN ARKADAŞLARA. BAŞARILAR DİLERİM TÜM EMEĞİ GEÇEN. EĞİTİMCİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİM

İsmail Bayraktar
İsmail Bayraktar - 3 hafta Önce

Ćalışmalarınızdan dolayı ekibinize teşekkürler.