Güney Çevreyolu Müjdesi

Yalova açısından büyük önemi olan ancak yüksek kamulaştırma bedelleri nedeniyle bir türlü hayata geçirilemeyen 5 bin 800 metrelik Yalova Güney Çevreyolu'nda çok önemli bir adım atıldı. Çevre Yolunun AK Parti, CHP işbirliği ile 2017 yatırım planına alındıktan sonra 2018 yılında ihaleye çıkması hedefleniyor.

Güney Çevreyolu Müjdesi

Yalova açısından büyük önemi olan ancak yüksek kamulaştırma bedelleri  nedeniyle bir türlü hayata geçirilemeyen  5 bin 800 metrelik  Yalova Güney  Çevreyolu'nda çok önemli bir adım atıldı. Çevre Yolunun  AK Parti, CHP işbirliği ile 2017 yatırım planına alındıktan sonra 2018 yılında ihaleye çıkması hedefleniyor.
Yalova şehiriçi trafiğinin rahatlatılması açısında büyük öneme sahip olan Güney Çevreyolu astronomik kamulaştırma bedelleri nedeniyle bir türlü hayata geçirilemiyordu. Proje bedelinin çok üzerinde kamulaştırma bedellerinden dolayı bakanlık bu projeye bir türlü onay vermiyor. Bu noktada dönemin Ulaştırma Bakanı olan Başbakan Binali Yıldırım bu güzergahta teknik adın 18 uygulaması olan halk arasında hamurlaştırma olarak bilinen uygulamanın gerçekleştirilmesini önermişti. Konuyla ilgili 6 ay önce de bir toplantı düzenlenmiş ancak 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle 2. toplantı gerçekleştirilememişti.  Yalova Güney  Çevreyolu ile ilgili olarak 2. toplantı Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın makamında gerçekleştirildi. Toplantıya Ak Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel , İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan, Yalova Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili İbrahim Görentaş, Yalova Belediyesi İmar İşleri Müdürü Kemal Baş, DSİ ve Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile Kadıköy Belediyesi temsilcileri katıldı. Toplantıda 18 uygulamasının detayları, sorunlar ve bu sorunların çözümü detaylı olarak masaya yatırıldı. Yaklaşık 2 saat süren toplantı sonrasında konuyla ilgili bilgi veren Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, "Çevreyolunun hayata geçirilmesi için Ak Parti Yalova Milletvekilimiz projeyi Ankara'dan takip ediyordu.  6 ay önce bu konu hakkında toplantı gerçekleştirmiştik.  Buna tekrar bir ivme kazandırmamız gerekiyordu. Araya terör saldırıları ve darbe girişimi girdi o nedenle tekrar görüşemedik.  Bugün konunun tüm taraflarının katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdik.  Geniş katılımlı bu toplantıda işin yol haritasını belirledik.  Biz işin siyasi ayağı ile ilgili konuları çözdük. Bundan sonra işin takibi bürokratlarda" dedi.
Projenin 2018 yılında ihalesini hedeflediklerini vurgulayan Ak Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ise, "Çevreyolu Yalova'nın şehiriçi trafiğini oldukça rahatlatacak bir proje. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanı olduğu dönemlerden beri gündemde olan fakat kamulaştırma bedellerinin çok yüksek olmasından dolayı bir türlü hayata geçiremeyen bir proje.  Kamulaştırma bedeli, proje bedelinden daha yüksek olduğundan devlette buna yanaşmıyordu. Başbakanımız, Ulaştırma Bakanı iken orada 18 uygulaması yapılmadığı sürece bunun bir çözüme kavuşturulamayacağını dile getirmişti. Bizde o nedenle Yalova Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi birlikte Çevreyolunun geçtiği güzergahta 18 uygulaması yapılması konusunda bir karara varıldı. Geldiğimiz aşamada hedefimiz 2018 yılına kadar  bu yolun ihalesinin yapılmasını sağlamak istiyoruz.  2017 yılı sonuna doğru yatırım planına aldırmak ve ardından ihaleye çıkıp çalışmalara başlamak istiyoruz.  Biz işin siyasi ayağındaki insanlar olarak Yalova'nın hayrına olacak bu projeyi AK Parti ve CHP olarak ortaklaşa takip edeceğiz.  Kangrene dönen Çevreyolu projesini Yalova'ya kazandırmak için elimizden gelen ne varsa yapacağız. İllerin gelişimi için bu gibi yatırımlara ihtiyaç var. Biz  burada temel yatırımlar anlamında ilin geleceğini, ilde yaşayan insanların rahatına, huzur, güvenine mazhar olacak yatırımlarda asla siyasi ayrım gözetmeksizin ortak bir çalışma ortaya koyabiliyoruz. Hedefimiz daha iyi ve güzel bir Yalova'da yaşamak" diye konuştu.

YORUM EKLE

banner137

banner138