"Hak Etmeyeni Tutmam"

Belediye personel sayısını azaltmak için düğmeye basan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, "Herkes yediği ekmeğin karşılığını verecek, hak etmeyen kimseyi belediyede tutmam" dedi.

Belediye personel sayısını azaltmak için düğmeye basan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, "Herkes yediği ekmeğin karşılığını verecek, hak etmeyen kimseyi belediyede tutmam" dedi.
10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensupları ile Engelsiz Kafe'de düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman basın mensuplarının çok önemli bir görevi üstlendiklerini söyledi. Salman belediyede ki işten çıkartmalarla ilgili de açıklamada bulundu. Başkan Salman performansı düşük bulunan sözleşmeli işçiler ve emeklilik süresi dolanlarla yaklaşık 100 kişinin belediyeden ayrıldığını belirtti. Salman, "Bir işletmede eğer geliri yükseltemiyorsanız, gideri azaltırsınız. Bu kapsamda performans esasına göre, yeterli performansı göstermeyen yaklaşık 80-90 kişiyi çıkardık. Emekliliği dolan 10 personelle birlikte yaklaşık 100 kişiyi işten çıkardık. Benim babadan gelen bir anlayışım var. Herkes yediği ekmeğin karşılığını verecek. Hak etmeyen kimseyi belediyede tutmam" dedi.
500 kişi kadroya girecek
Öte yandan Taşeron Yasası kapsamında taşeron işçilerin belediyede kadroya alınması işlemlerinin de sürdüğünü dile getiren Salman, "Taşeron işçilerin kadro başvuruları başladı. Bu kapsamda 500 kişi kadroya alınacak. Ancak bu konuda ciddi boşluklar var. Örneğin kadroya alma işlemi 3 ay içerisinde tamamlanacak ancak iş araçlarının ne olacağı, bunların kiralanacağımı yoksa satın mı alınacağı belli değil. Bizce bu 3 aylık süre çok kısa. Yani sadece adı kadro olan bir sistemle karşı karşıyayız. Öte yandan mevcut şirketlerin vergi borçları olduğundan taşeron işçilerin burada kadrolanması mümkün değil. Dolayısıyla yeni bir şirket kurduk. İşçileri burada kadrolayacağız. Bir diğer sıkıntı ise yasa gereği emekli ettiklerimizle ilgili. Zira bazı konularda elimizde tek deneyimli eleman var. O da yasa gereği emekli edilince yaptığı işi yapacak eleman bulamıyoruz. Ne yapacağımızı bilemiyoruz" diye konuştu.
"Fazıl Say adını bir yere vereceğim"
Yalova Belediye Meclisi'nde tartışmaya neden olan ve meclis tarafından reddedilen ünlü sanatçı Fazıl Say'ın adının Yalova'da bir noktaya verilmesi konusunda da kararlılığını bir kez daha vurgulayan Salman, "AK Parti bu konuda kelimenin tam anlamıyla topu taca attı. Fazıl Say Yalova'da ki Yürüyen Köşk'ün tanıtımı için çok önemli bir iş yaptı. Sadece bir günde gerçekleşen 2 konserde 10 bin kişiye Yürüyen Köşk'ü tanıttı. Repertuarına aldığı Yürüyen Köşk Bestesini duyanlar Yürüyen Köşk nedir, hikayesi nedir, nerededir diye araştırma yapmaya başladı. Bizim yıllardır uğraştığımız tanıtımın çok fazlasını Yürüyen köşk Bestesi ile yaptı. Dolayısıyla ona vefa göstermeliyiz. Meclis Fazıl Say'ın adının bir caddeye verilmesini reddetti. Ancak ben kendi yetkimi kullanarak, onun adını bir parka yada bir tesise verecek ve onu onurlandıracağım. Benim zoruma giden tek bir şey var. O da bizim görev süremiz içerisinde meclise gelip de komisyonlara sevk edilmeyen 1 yada 2 konu oldu. Bu konuda onlardan birisi" dedi.
Yürüyen Köşk'te konser verecek
Fazıl Say'ın tam bir Yürüyen Köşk hayranı olduğunu dile getiren Salman, "Fazıl Say 19 Temmuz Yalova'nın Kurtuluşu yada 19 Ağustos Atatürk'ün Yalova'ya geliş yıldönümünde Yalova'ya gelerek Yürüyen Köşk'te ücretsiz bir konser verecek. Tüm planlamalar tamamlandı. Bu konser bile Yürüyen Köşk'ün tanıtımı için muhteşem bir fırsat. Siz isteseniz Fazıl Sayı buraya getirip açık hava konseri verdiremezsiniz" diye konuştu.
Oflu Nurettin'in adı parkta yaşayacak
Diğer yandan geçtiğimiz günlerde vefat eden Yalova'nın sevilen isimlerinden Oflu lakaplı Nurettin İnan'ın adı da Yalova'da bir parkta yaşatılacak. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, "Oflu Nurettin'in adını ölümünün 40. gününde bir parka verecek ve onu ebediyen yaşatacağız" dedi. 

YORUM EKLE