İade başvurusu yapamazsa tapulu arazisini kaybedecek

Geçtiğimiz aylarda büyük tartışmaların yaşandığı orman vasfını yitirdiği halde orman kabul edilen ve el konulan tapulu araziler sorunu çıkarılan yasayla çözülmüştü.

İade başvurusu yapamazsa tapulu arazisini kaybedecek
Yasaya göre tapusu olduğu halde hazine adına orman sınırı dışına çıkarıldığı gerekçesiyle tapu kütüklerine 2/B belirtmesi konulan taşınmazların tapu kayıtları, bedel almaksızın geçerli kabul edilecek. Tapu kayıtlarından 2/B belirtmesi silinerek tescilleri aynen devam edecek. Bu nitelikteki taşınmazlar hakkında dava açılmayacak, açılan davalardan vazgeçilecek.

Mahkeme kararıyla hazine adına tescil edilen taşınmazlar yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl içinde idareye başvurulması halinde bedelsiz olarak hak sahiplerine veya mirasçılarına iade edilecek. Ancak Altınova – Karaçamur mevkiinde 17 dönüm arazisi bulunan Ali Sevin Orman bakanlığının 1990’da koyduğu şerhten dolayı bu başvuruyu yapamıyor. Sevin başvuru tarihi bu Ekim ayında sona erecek olan arazilerle ilgili yetkililerden yardım bekliyor. Keni gibi çok sayıda kişinin bu şerhten dolayı mağdur olduğunu belirten Sevin “Benim Altınova – Karaçamur mevkiinde 17 dönüm arazim var. Ama 1990’da 205 dönüm araziye Orman Bakanlığı şerh koydu. Bu şerhten dolayı tapulu arazilerimizi hiçbir şekilde kullanamıyoruz. Bu 205 dönümlük arazide benim 17 dönümlük hissem var. Benim gibi çok sayıda hissedar Ekimde süresi dolacak olan iade başvurusunu yapamadığı için mağdur durumdalar. Bununla ilgili defalarca yetkililere gittik ancak her defasında bize çalışmalar yapılmadan bir şey yapamayacaklarını söylediler. Ben buradan yetkililere sesleniyorum. Tapulu arazilerimizin üzerindeki şerhin kaldırılmasını ve 30 yıldır yaşadığımız mağduriyetin giderilmesini istiyorum.” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE

banner137

banner138