"İhtiyacımız gönüllü çalışacak insan gücü"

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, Marmara’da olası deprem için çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

"İhtiyacımız gönüllü çalışacak insan gücü"

Karaçam, “Afetle Bilinç eğitimi aldık mı? Yapısal olmayan tehlikeler yok edildi mi? Bunlar ve daha birçok konuyu masaya yatırabiliriz” dedi. Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, Marmara’da olası deprem için çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Karaçam yaptığı açıklamada, “İzmir’de son yaşadığımız depremden ders çıkarıp Marmara'da olası deprem için çalışma yapmalıyız. Vatandaş olarak; Afetle Bilinç eğitimi aldık mı? Yapısal olmayan tehlikeler yok edildi mi? Bunlar ve daha birçok konuyu masaya yatırabiliriz. Değineceğim konu şu; Gerçekten arama kurtarma yapmak kolay bir iş değil. Bunu yapan bir gönüllü olarak söylüyorum. Eğitim ve özveri ister. Ülkemizde bir İl’de oluşacak depremi kendi gücümüzle hallederiz. Fakat olası Marmara depreminde ne yapacağız? 6 İl 25 milyon kişi. Yüz binlerce arama kurtarma ekibi gerekmektedir. 19 Binada ki kurtarma işlemleri 4 gün sürerse Marmara'da tahminen 40 bin bina kaç gün sürer. Vatandaşa çok iş düşüyor. İhtiyacımız gönüllü çalışacak İnsan gücü. Devletin; yüz binlerce kurtarmacıya ihtiyaç vardır diye bu kadar insana iş vermesi çok zor. Bu işi gönüllü çalışan gurupların yapması gerekmektedir. Bunun için mahalle afet günlüleri eğitimlerine katılarak önce kendiniz, aileniz, arkadaşınız ve yaşadığınız yerdeki insanlar için bu MAG arama kurtarma eğitimleri alınmalı. Devlet, Yerel İdareler bu projeyi maddi ve manevi desteklenmeli. Ama ciddi bir şekilde” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
HİKMET OKUYAR
HİKMET OKUYAR - 11 ay Önce

ACİLEN DEPREM VE KENTSEL DÖNÜŞÜM BAKANLIĞI KURULMALI..BİRÇOK BANKA KONUT İŞİNE GİRMELİ BEN KONUTUMU TC ZİRAAT BANKASINDAN ALMALIYIM..