Karaca’ya Nobel Ödülü

Dünya kamuoyunda ve basında Alternatif Nobel olarak adlandırılan Right Livelihood – Doğru Yaşam Onur Ödülü Türkiye'de Erozyon Dede diye anılan Hayrettin Karaca'ya verildi.

Karaca’ya Nobel Ödülü
2012 yılı Alternatif Nobel Onur Ödülü'nün Hayrettin Karaca'ya veriliş gerekçesi şöyle açıklandı: "başarılı girişimciliğini etkin çevrecilikle kaynaştırarak doğal yaşamın korunmasını ve doğru yönetimini yaşamı boyunca bitmez tükenmez bir enerji ile desteklediğinden ve savunduğundan dolayı 2012 Onur Ödülüne layık görüldü." 

Uluslararası Right Livelihood Vakfı Müdürü Ole von Uexkull, Hayrettin Karaca için ayrıca, "O Türkiye çevre hareketinin dedesi sayılıyor. Başarılı bir işadamıyken, çevreyi korumak amacıyla bugün oldukça etkin duruma gelen bir hareket başlattı. Kuruluşuna öncülük ettiği Tema Vakfı bugün yüzbinlerin desteğiyle ülke çapında toprak ve doğal yaşam ortamlarını korumak için mücadele ediyor. 12 yıl sonra bütün dünya çevrecilerine örnek olacak bir Türkiyeli çevreciyi daha ödüllendirmekten mutluyuz" diye konuştu. Alternatif Nobel Ödülü 2000 yılında da siyanürlü altın madenciliğine karşı mücadele eden çevreci Birsel Lemke'ye verilmişti. 

90. yaşında Alternatif Nobel Ödülü'nü kazanan Hayrettin Karaca, daha önce de birçok ödüle layık görülmüştü. Beş Türk üniversitesinden fahri doktorluk ünvanı bulunan Karaca BM Çevre Programı'nın "Global 500 Roll of Honor" adlı ödülünü, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin "Çevre Ödülü"nü, Lions Club'ün "Melvin Jones Ödülü"nü, Çevre Bakanlığı'nın "En Büyük Hizmet Ödülü"nü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü'nü kazanmıştı. Pekçok bilimsel topluluğun üyesi olan Hayrettin Karaca, Uluslararası Dendroloji Topluluğu'nun da başkan yardımcılığını yaptı. Hayrettin Karaca için 90. yaş armağanı olarak değerlendirilebilecek olan Alternatif Nobel Ödülü Tema Vakfı'nın da 20. kuruluş yılına rastladı. 

YORUM EKLE

banner137

banner138