Karahan'dan Deniz av sezonu toplantısı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan, 1 Eylül'de başlayan 'Su ürünleri 2012-2013 av sezonu' ile ilgili olarak Merkez Balıkçılar Barınağı'nda, teknik personel, Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak, balıkçılar ve vatandaşların katıldığı bir toplantı düzenledi. Balıkçıların dilek, istek duygu ve düşüncelerinin alındığı toplantıda, bakanlık tarafından hazırlanan broşürler dağıtıldı.

Karahan'dan Deniz av sezonu toplantısı
 "Balık av filosunda Marmara'nın %7,22'sini oluşturuyoruz"

Burada konuşan Tarım İl Müdürü Karahan, "Bilindiği üzere avlanabilir su ürünleri stoklarını korumak, balıkçılık sektörünün sürdürülebilirliğini sağlamak ve pazarda izlenebilirliği kontrol altında tutmak gibi amaçlarla su ürünleri mevzuatı uygulanmakta ve bu konudaki ana yetki ve sorumluluğu da Bakanlığımız üstlenmektedir. İlimizde toplam  tekne sayısı 215 adet, halen yürürlükte bulunan kayıtlı ruhsatlı balıkçı sayısı ise 750 kişidir. Marmara denizindeki av filosunun %7.22’si ve ülkemiz av filosunun %1.26 sını İlimiz av filosu oluşturmaktadır. Mevcut av filosu ile; İlimizin elde edilen 2011 yılında deniz balığı avcılık miktarı  miktarı yaklaşık 4582 ton, toplam  geliri ise 13.326.928 TL dir. 2012 yılı temmuz ayına kadar elde edilen avcılık miktarı ise yaklaşık 2489 ton ve toplam geliri ise 9.639.688 TL olup, yıl sonuna kadar avcılık miktarının  5000 tonu aşması beklenmektedir.Bu yılki avcılık sezonu, balık popülasyonları düşünülerek hazırlanmış ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen 3/1 nolu tebliğde belirtilen  yeni kurallara göre açılmaktadır. Kalkan, sinarit ve levrek için avlanma boyları ile av tarihleri değiştirilmiştir. Bazı yerlerde de gırgırla avlanmaya yasak getirilmiştir" dedi.

"Kalkan, levrek ve sinagritte boy sınırlaması desteklenmeli"

Karahan, "Bakanlığımızca, 1 Eylül'de başlayacak yeni avcılık sezonu öncesinde, avlanmayla ilgili yeni düzenlemeleri içeren tebliğ hazırlanarak 18 Ağustos 2012 taihinde Resmi Gazate’de yayınlanmıştır. Balık avcılığında, boy yasağı sınırı bazı türlerde değişmiştir, buna göre 45 santimden küçük kalkan, 25 santimden küçük levrek,  35 santimden küçük sinagrit avlanamayacak, ve satılamayacaktır. Balıkçılar da, tezgahlarını yeni kurallara göre doldurmaya hazırlanırken, tebliğde belirtilen yasak ve sınırlamaları gelecek nesilleri düşünüyoruz diyerek genelde desteklemektedirler.Su ürünleri mevzuatı kapsamında getirilen düzenlemeler ve yükümlülükler; özellikle su ürünlerinin en az bir kere üreme şansını yakalayabilmeleri ile nesillerinin devamlılığını sağlama temellerine dayanmakta, böylelikle hem stokların korunması hem de sektörün devamlılığının sağlanması amaçlanmaktadır.Halkımızın da bu konuya duyarlılık göstererek küçük boyda balıkları satın almamaları, küçük boyda balık avcılığını ve satışını engellemede en büyük etken olacaktır.Evine balık götürmek için tezgah başına gelen tüketicinin de, balık neslini korumaya yönelik yeni kurallara olumlu baktığı değerlendirilmektedir.Yeni avcılık sezonuna ilişkin düzenlemeler bu kadarla da sınırlı değil. 3/1 nolu tebliğ ile üreme zamanlarına göre, bazı balıklar için getirilen av yasağı dönemleri değiştirilmiştir. Kalkan 15 Nisan-15 Haziran, dil ve pisi balığı 1 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında artık  avlanamayacaktır. Ayrıca, İzmit Körfezi, Adalar civarı ve Büyükçekmece koyunda bazı alanlar gırgır avcılığına kapatılmakta, Marmara Denizi'nde Manyat ve Algarna ağları ile gece yapılan avcılık da yasaklanmıştır" diye bilgi verdi. Karahan, yeni sezonun bir önceki yıldan daha bereketli olmasını diledi. 
YORUM EKLE

banner137

banner138