Kendir, ’15 Dakikalık Şehir Yalova’

Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi, Jeoloji Yüksek Mühendisi Osman Kendir, Avrupa’da tartışılan şehircilik kavramının başında 15 dakikalık şehirlerin geldiğini ve Yalova’nın da bu özelliklere sahip olduğunu belirtti.

Kendir, ’15 Dakikalık Şehir Yalova’

Kendir, “Avrupa’da tartışılan şehircilik kavramının başında ‘15 Dakikalık Şehirler’ geliyor” dedi. Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi, Jeoloji Yüksek Mühendisi Osman Kendir, Avrupa’da tartışılan şehircilik kavramının başında 15 dakikalık şehirlerin geldiğini ve Yalova’nın da bu özelliklere sahip olduğunu belirtti. Kendir açıklamasında, “Bu kavramın önderliğini Carlos Moreno yapıyor. Manşetler ise şu şekilde, “Paris’in 15 dakikalık şehir hayali !!” Bu kavramda 6 önemli husus var,

-Eve

-İşyerine

-Beslenmeye

-Sağlık hizmetlerine

-Eğitim Kurumlarına

-Kültüre ve serbest zamana 15 dakikada yürüyerek ya da bisiklet ile ulaşabilmek. Bu nedenle de kentsel dönüşümde 4 yol gösterici ilke dikkate alınmalıdır. Ekoloji, ihtiyaçlara yakınlık, dayanışma, muhit (aslında bizim özümüzdür). Bu kapsamda da yeniden yaşam alanlarımızı düzenlemeliyiz. ‘Şehrin ritmi arabaları değil, insanları takip etmelidir.’ Bu düzenlemeyi yaparken de YEŞİL BİNA, YEŞİL ÇEVRE düzenlemesini dikkate almalıyız. Daha az araç daha temiz bir ŞEHİR için el ele vermeliyiz. KENTSEL DÖNÜŞÜM BİNA DÖNÜŞÜMÜ DEĞİLDİR! Afet öncelikli dönüşüm adı altında şehri dönüştürürken bağlarımızı da koparmamalıyız! Her ölçekteki Planın Odağında İNSAN olmalı! Örneğin Yalova’da Deprem sonrası güvenli yapılaşma oluşturulmak istenirken insanlar arasındaki bağlar koparılmıştır. Bize düşen görev ise bu bağları yeniden oluşturmaktır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE