Kentsel dönüşümde söylentilere inanmayın!

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Bağlarbaşı Mahallesi’nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm uygulamasıyla ilgili konuşarak, asılsız söylentilere itibar edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Kentsel dönüşümde söylentilere inanmayın!
Koçal,  “Bağlarbaşı Mahallemizdeki vatandaşlarımızın gönülleri rahat olsun. Kentsel dönüşümde uygulama alanımız 10 hektarlık bölümde gerçekleştirilecektir. 10 Hektarlık alan da şu an Roman vatandaşlarımızın yer aldığı alandır. Diğer 30 hektarlık alanda ise; sadece planlama ve proje çalışması yapılmaktadır. Asılsız söylentilere halkımız itibar etmesin” dedi.

“İLK BELİRLENMİŞ SINIRIN DIŞINDA HERHANGİ
BİR ÇALIŞMA VE YIKIM PLANLAMASI YOK”

Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında halkı bilgilendiren Başkan Koçal, “Bir önceki dönem, 2007 yılında yaklaşık 10 hektarlık alanda başlatılan kentsel dönüşüm çalışmasının hayata geçirilebilmesi için Toplu Konut İdaresi ile işbirliğine geçilmiş ve 2008 yılında protokol yapılmıştır. Protokole sadık kalınarak, Belediyemizce üzerine düşen görevler yerine getirilmiş, ancak projenin TOKİ tarafından finanse edilmemesi, maliyetlerin yüksek olması ve projedeki konutların vatandaşın taleplerine uygun olmaması vb. nedenlerden dolayı proje tamamlanamamıştır. Toplu Konut İdaresi tarafından Çevre ve Şehircilik Yalova İl Müdürlüğü’ne yazılan yazıyla, daha önceden protokolü yapılan kentsel dönüşüm alanlarının, 31.05.2012 tarih, 28309 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği bildirilmiş olup, Çevre ve Şehircilik Yalova İl Müdürlüğü’nce Belediyemize iletilmiştir. Bu aşamada; sadece 10 hektarlık alanda dönüşüm yapılması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetersiz bulunmuş, çalışma alanı 40 hektar alana çıkarılmıştır. Ancak, belediyemiz tarafından 40 hektarlık alanda sadece proje çalışması yapılacak olup, 2007 yılında sınırları belirlenen 10 hektarlık Kentsel Dönüşüm Proje alanında uygulama yapılacaktır. İlk belirlenmiş sınırın dışında uygulamaya yönelik herhangi bir çalışma, yıkım yapılması planlanmamaktadır” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138