KIBRIS BARIŞ HAREKATI KUTLANACAK

Kıbrıs Barış Harekatının 43. yıldönümü 20 Temmuz 2017 Perşembe günü gerçekleştirilecek programla anılacak. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şakir Güner tüm vatandaşları kutlama programına katılmaya davet etti.

 KIBRIS BARIŞ HAREKATI KUTLANACAK

Kıbrıs Barış Harekatının 43. yıldönümü 20 Temmuz 2017 Perşembe günü gerçekleştirilecek programla anılacak. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şakir Güner tüm vatandaşları kutlama programına katılmaya davet etti.
20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatının 43. yıldönümü Yalova'da da düzenlenecek programla kutlanacak. Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Yalova Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan program 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilecek. Saat 10:00'da Atatürk anıtına çelenk sunulması sonrasında saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okunacak. Günün anlam ve önemine yönelik konuşmalarında gerçekleştirileceği programda plaket takdimi de gerçekleştirilecek.
Kıbrıs Barış Harekatı
Kıbrıs Harekatı Cumhuriyetimizin yakın tarihindeki unutulmaz olaylardan birisidir. Türk milletini eşi benzeri olmayan bir biçimde kenetleyen, başarılı bir zaferdir. Buradaki amacımız da, ardından 42 yıl geçmiş olan bu zaferi yeniden anmak ve o gün yaşananları hatırlayabilmektir. Takvimler 1974'ü gösterdiğinde, 12 Mart Muhtırasının getirdiği askeri ortamdan yeni çıkılmış ve 1973 Ekim'inde yapılan seçimler sonucu sandıktan ilk defa sol çıkmıştı. Halk Bülent Ecevit'i seçmişti, fakat milletvekili sayısı tek başına iktidar olmaya yetmiyordu. Süleyman Demirel'in Adalet Partisi 2. olmuştu, fakat CHP ile bir koalisyon yapılması imkansızdı. Zira iki parti birbirine tamamen karşı düşüncelere sahipti. En sonunda Ecevit, Milli Selamet Partisi'nin lideri Necmettin Erbakan ile görüştü, koalisyon kurulmuştu.


MSP-CHP koalisyonu günler geçtikçe birbiriyle zıtlaşıyordu. Fakat Temmuz ayına gelindiğinde bu zıtlaşmaları rafa kaldıracak bir olay oldu. Yunanistan desteğiyle Rumlar, Kıbrıs'ta III.Makarios'u devirmişlerdi. Böylece enosis, yani Kıbrıs'ın Yunanistan'a katılmasının ilk adımları atılmıştı. Başbakan Bülent Ecevit, derhal konuyu görüşmek için İngiltere'ye gitti. Ecevit'in talimatıyla Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, çoktan Milli Güvenlik Kurulunu toplamıştı ve yapılacak harekatın detayları görüşülüyordu. 20 Temmuz sabahı saatler 06.05'i gösterdiğinde gökyüzü Türk paraşütçüleriyle dolmuştu. Paraşütçüler Lefkoşa yakınlarına inecekler ve Girne'ye çıkartma yapan birliklerle buluşacaklardı. Kıbrıs'taki Türk halkı askerleri sevinç ve coşkuyla karşıladı. Halk artık Rum çetelerinin tacizinden kurtulacaktı. Fakat ilerleyen saatlerde harekatın hiç de kolay olamayacağı ortaya çıktı. İndirme yapan askerler diğer birliklerle birleşmek için dağları aşmak zorundaydılar. Fakat Beşparmak Dağlarında beklenmedik bir taarruz ateşi başladı. Her kayanın altı temizlenmeli, düşmanlar imha edilerek ilerlenmeliydi. Böylece askerlerin hızı yavaşlıyor, vakit gecikiyor, buluşma zorlaşıyordu. Hava karardığında ise helikopterler bir şey göremediği için askerlere destek veremez oldu. Karanlıkta kendi askerimizi vurabileceği için, denizden gelen ateş desteği de kesildi. Mehmetçik Beşparmak Dağlarında tek başınaydı, gün doğana kadar direnebilirlerse harekat başarıya ulaşacaktı.

 

YORUM EKLE

banner137

banner138