Meydanı arılar basmış!

Cumhuriyet meydanında bulunan manolya ağaçlarına kovan yapan arılar görenleri şaşkına çevirdi. Manolya ağacında binlerce arı kovanı sarmalayıp bal yapıyordu. Arılar hem kendi sağlıkları açısndan hemde insanların güvenliği açısından uzman arıcılar tarfından zarar verilmeden alınarak bir kovana yerleştirildi.

Meydanı arılar basmış!
Cumhuriyet Meydanı’ndaki kuruyan ağaçları yenileriyle değiştiren Yalova Belediyesi Park ve Bahçe Müdürlüğü çalışanları Kent Müzesi ile İnkılâp Vapuru arasındaki bir meşe ağacında hiçte ummadıkları bir manzarayla karşılaştılar. Manolya  ağacının dalları arasında bal arılarının kovan yaptığını fark eden işçiler arılara zarar vermemek için ağacı sökmekten vazgeçtiler. Durumu öğrenen muhabirimizin konuyu iletmesi üzerine harekete geçen Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği Genel Sekreteri Ziraat Mühendisi Mürşit Korkut ve Birlik üyesi Mustafa Kayar olay yerine geldiler. Önce ağaç çevresinde güvenlik önlemleri alan uzman arıcılar, kovan etrafındaki dalları budadıktan sonra çuval içine geçirdikleri kovanı zarar vermeden kontrol altına aldılar.

Birlik Genel Sekreteri Korkut, “Oğul veren arıların kent merkezine girmesini engellemek için çevrede üyelerimize ait çok sayıda yakalama kovanı bulunmasına rağmen bu koloni buraya kadar gelebilmiş. Yuvanın büyüklüğüne bakıldığında bu koloninin en az bir aydır burada bulunduğunu, 3 bin kadar arıdan oluştuğunu söylememiz mümkün. Hatta petek üzerinde yumurtalar bile var. Son derece sağlıklı bir koloni. Nasıl olmuşta bu güne kadar kimse fark etmemiş hayret. İyi ki kimse rahatsız etmemiş. Yoksa savunmaya geçip, istenmeyen bir olaya neden olabilirlerdi. Ancak tam zamanında fark edilmişler. Havalar soğuyor. Burası da kuzey rüzgârlarına açık bir yer ve deniz kenarı. Kışı burada geçirmeleri mümkün değil, hepsi ölürlerdi. Onları şimdi buradan alıp, sağlıklı bir şekilde yaşayabilecekleri kovana yerleştireceğiz” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138