Mimarlar’dan Yalova Lisesi’ne destek

Mimarlar Odası Yalova Temsilcilik Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, “gençlerin memnun olmayacağı bir gençlik merkezini yapmak hangi akla hizmettir” açıklamasında bulundu.

Mimarlar’dan Yalova Lisesi’ne destek
Yalova Lisesi’nin bahçesinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait alanda yapılması planlanan Gençlik Merkezi’ne bir tepki de Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yalova Temsilcilik Başkanı İsmail Hakkı Gültekin’den geldi. Gültekin yaptığı açıklamada, “Gençlik Merkezi arsasının hangi kuruma ait olduğu önemli değil önemli olan bir okulun bahçesini genişletmek yerine kısıtlama yapılmasıdır. Yapılacak olan gençlik merkezinin mutlaka bir otoparkı olacaktır. Sıkışmış bir alana Gençlik Merkezi yapmak gençleri de memnun etmeyecektir. Gençlerin istemediği bir gençlik merkezini yapmak hangi akla hizmettir. Yalova il sınırları içinde yeşil alanlar birer birer yok olmaktadır. Aynı balıkların neslinin tükenmesi gibi genç nesiller ileride apartmanların üstünde bahçe yapmak zorunda kalacaktır” dedi.

Gültekin Yalova’da gerçekleştirilen bir takım projelerle ilgili olarak da değerlendirmelerde bulundu. Gültekin, Yalova’da hayata geçirilen yapay resif projesinin eko sistemlerin korunması ve balıkçılığın geliştirilmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Yapay resiflerin mimari yapılara sahip beton blokları balığın çok az olduğu deniz diplerine yerleştirilmesiyle bu resiflerin etrafında kısa sürede canlılık oluşmaya başlayıp tür çeşitliliğinin artışa geçtiğini belirten Gültekin, Yalova’da hayata geçirilen projenin küçük balığı büyük balığa yutturmayan bir proje olduğunu söyledi.

Yapay resif projesi, güzel günlerin habercisi…

Gültekin, yapay resif projesine ilişkin görüşlerini şöyle açıkladı: “Yalova su ürünleri başkanı Sayın Erdal Tokalak,  Marmara’da yunusların hem ağlara zarar verdiğini, hem de balıklara zarar verdiğini söylemektedir. Resif projesini Yalova için bir şablon olarak aldığımızda sanayi tesislerini yunuslara benzetebiliriz. Kontrol edilebilir bir sanayi ile birlikte yaşayabiliriz. Yunusları ve sanayinin kontrol edilebilir hale getirilmesi her zaman mümkündür.Yalova Valiliği, Yalova Belediyesi (Yaski) Marka Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, S.S.Yalova Merkez İlçe Su Ürünleri Kooperatifi, Yalova Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü ve Yalova Liman Başkanlığı tarafından hayata geçirilen yapay resif projesi Yalova için şablon olacak bir projedir. Küçük balığı büyük balığa yutturmayan projedir. Bazı projeler için menfaat gözetmeyen, yüreği Yalova için çarpan heyecanlı, hevesli insanlara ihtiyaç vardır. Yalova su ürünleri başkanı Sayın Erdal Tokalak bu şablona uymaktadır. İmkânsızlıklara rağmen bu konuda çok şey yapmıştır. Neresinden bakarsanız bakın yapay resif projesi üretimin gelişimin ilerisi için güzel günlerin habercisi bir tasarımdır. Marmara’da nesli tükenmek üzere olan balıkları yaşatmak amacıyla büyük bir gayret içine girilmiştir.Biz ise elimizde bulunanları yok etmek için ne gerekirse yapıyoruz. Yalova ormanlık diye neredeyse tüm yeşil alanları kaldıracağız. Kentin içindeki Yalova Lisesini de kapsayan alanda Yeşil’i yok ederek yapılacak olan gençlik merkezi bittiği zaman gençlere örnek olsun diye  ‘Bu Bina ağaçlar katledilerek yapılmıştır’  tabelası mı asacağız.?”

Safran Deresi üzerine yapılan yeni köprüyle ilgili görüşlerini de dile getiren Gültekin, yaya köprüsünün güzel bir tasarım olduğunu belirterek, “Belediye başkanını bu konuda kutluyoruz. Köprünün çevre peyzajı da yapıldığı zaman daha güzel bir görünüme kavuşacaktır” dedi.

Bad Godesberg Parkı’nın arka cephesi Çin Mahallesi mi?

Yalova Belediyesi’nce oluşturulan Estetik Kurul’un çalışmalarıyla ilgili de görüşlerini dile getiren Gültekin, “Yalova Belediyesince bir estetik kurul oluştu. Meydanda ve Yalı Caddesi’nde kente yaraşır cepheler oluşturuldu. Aynı estetik kurul Badgodesberg Parkına cepheli binalara bir el atabilse. Denizden bakıldığı zaman kat adedi 4 mü yoksa 1 kat veya 2 kat mı belli olmayan bir cephe, Çin mahallesi gibi plan ve yasa tanımayan kaderine terk edilmiş bir bölgeyi, park bahçede ve estetik kurulda bu kadar başarılı olan bir ekibin bu işi de yapacağına inanıyoruz”

Yalova için güzel çalışmalar da yapıldığını belirten Gültekin, oda olarak takdir ettikleri ve olumlu  buldukları çalışmaları şöyle dile getirdi: “Yalova için yapılan güzel şeyler var. Kent merkezi kaldırımlarının yenilenmesi Park Bahçe Müdürü Sayın Tülin Kuleli’nin çiçeklendirme konusunda gösterdiği başarı takdir edilmeyecek gibi değil.Kent meydanında atıl hale gelen İnkılâp Gemisi Yargıtay’ın vereceği karardan sonra “Gemisini kurtarmayan bir kaptan bulunarak Marmara Denizine batırılarak yapay resif olarak kullanılabilir. Dalış turizmi ve balıkların üremesi için bir ise yaramış olur. Gemiyi törenle getirdik, törenle batırırız” dedi.

Yalova’da yapılan güzel şeylerin siyasilerin aldığı kararlarla lekelendiğini iddia eden ve bu durumu akıl almaz olarak niteleyen  Gültekin,  “Bazen Yalova’da yapılan bu güzel şeylerin siyasilerin aldığı kararlarla lekelenmesi akıl alacak şey değil Yalova’da yaşayan kendisini Yalovalı hisseden insanlar bir olup bu akıl almaz siyasi kararlara karşı çıkmazlarsa genç nesillere bu olayları anlatırken utanç yaşarlar. Biz Mimarlar Odası olarak bu utancı yaşamak istemiyoruz” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138