“Onu örnek almalıyız”

Yalova Valisi Muammer Erol Peygamberimizin doğumunun yıldönümü ve Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Vali Erol mesajında, “Efendimizin ahlakını hayat düsturu haline getirmeli ve onu örnek almalıyız” dedi.

“Onu örnek almalıyız”

Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum yıldönümü ve Mevlid Kandili dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulunan Yalova Valisi Muammer Erol kandillerin Peygamber’in bizlere sunduğu bütün değerleri kavrayıp, kendimizi yenileme mevsimleri olduğunu söyledi. Vali Erol mesajında şu sözlere yer verdi, “Peygamberler zincirinin son halkası olan Hz. Muhammed’in(s) doğum gününe kavuşmuş bulunuyoruz. Bu gece Mevlid Kandili, ülkemizde ve gönül coğrafyamızda coşkuyla kutlanacaktır. Hep birlikte, O’nun getirdiği ilahi mesajı anlama ve güzel ahlakını da özümseme konusunda azami gayret göstereceğiz. Kur’an ifadesiyle bizden birinin Peygamber olarak gönderilmesi, Allah’ın engin merhametinin tecellisi ve biz insanların da rehbersiz bırakılmadığının en önemli belirtisidir. ‘Muhammed, Allah’ın elçisidir’, ‘Sen, en yüce ahlak üzeresin’, ‘Allah Resulünde sizler için güzel örnekler vardır’ mealindeki ayetler, O’nun örnek alınması ve sünnetlerine uyulması gerektiğini göstermektedir. O’nu sevmek ve yolunda olmak, sadece taklitle mümkün olmaz. Güzel ahlakını ve getirdiklerini bütün yönüyle kabul edip, insanlığın huzuru için yaptığı çağrıyı hayatımıza yansıtmak ve davranışlarımızın mihveri yapmak gerekir. ‘Birbirinizi sevmedikçe, gerçek manada iman etmiş sayılmazsınız’ buyuran nebiler nebisi, sevgiyi imanın bir gereği ve toplumsal barışın da temel direği yapmıştır. Allah’a inanmayı, içtenlikle sevmeyi ve ibadetlerle hayatımızı anlamlı kılmayı emretmiştir.

Yaratılanları Yaradan’dan ötürü sevme ve temel ibadetlerle birlikte, her zaman dürüst olmayı, insan haklarına saygıyı, yetim ve yoksullara kolkanat germeyi, komşuluk ve akrabalık bağlarına riayet etmeyi, her zaman iyi ve yararlı insan olmayı öğütlemiştir. Mevlid Kandili, Sevgili Peygamber’in bizlere sunduğu bütün değerleri kavrayıp, kendimizi yenileme mevsimidir. Efendimizin ahlakını hayat düsturu haline getirmek ve sahip olduğumuz nimetlerin değerini bilmek hedefimiz olmalıdır. Bizleri bugünlere kavuşturan Yüce Mevla’ya şükrediyor, Mevlid-i Nebi’nin şahsımıza, ailemize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Bilvesile kandilinizi kutluyorum”

YORUM EKLE