Organik çözüm meyvelerini zamanla verecek

Belediye Başkanı Yakup Koçal, Yalova Belediyesi tarafından trafik sorununa çözüm getirilmesi amacıyla startı verilen ‘Organik Ulaşım’ projesinin aşama aşama hayata geçirilmesiyle trafikte de rahatlama sağlanacağını söyledi.

Organik çözüm meyvelerini zamanla verecek
Park edilmesin diye kaldırımlar genişliyor…

Organik Ulaşım kapsamında ilk olarak Cumhuriyet Caddesi’ndeki kaldırım çalışmalarında yolların daraltılarak kaldırımların genişletilmesine tepki gösterenlere de cevap veren Başkan Koçal, şöyle konuştu: “Kaldırımların genişlemesiyle caddelerin daralmasına bazı vatandaşlar tepki gösteriyor. Bisiklet yollarının artması konusunda da bazı eleştiriler var. Hep eski zihniyet, eski alışkanlıkların yansıması bunlar. Biz yaptığımız bu çalışmalarla vatandaşlarımıza şehir içine araçla girmeme noktasında alışkanlık kazandırmayı hedefliyoruz. Bisiklet yollarının yeterince kullanılmadığı, fazla bisiklet olmadığı şeklinde eleştiriler var.Ancak şu noktaya dikkat etmek gerekiyor.Bu sistem Barselona, Amsterdam gibi Avrupa şehirlerinde de uygulamaya başlandığında çok fazla bisiklet yoktu.Ancak insanlar zamanla arabayla artık şehir içine girmenin mümkün olmadığını düşünerek bisiklet kullanmaya ağırlık vermiş olacak. O zaman da insanlar madem bisiklet yolu var, bunu kullanalım diyecekler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bisiklet yollarına ağırlık veren belediyelere destekte bulunuyor. Bu da ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesidir” dedi.

Yasaklamayla, zorlamayla insanlara bir şeyler yaptırmanın zor olduğunu belirten Başkan Koçal, ilk olarak Cumhuriyet Caddesi’ndeki kaldırım yenileme çalışmalarında genişletilen kaldırımlara gelen eleştirilere de şu cevabı verdi: “Kaldırımları genişleterek, aslında burada vatandaşa burada park yapamazsın diyoruz. Çünkü yasaklamayla insanlar kurallara pek de uymak istemiyorlar. Genişletilen kaldırımlara da cepler yapıyoruz. Bu cepleri yapmamızın iki amacı var. Birincisi, dükkanlarına mal getirecek olan esnafın bu cepler aracılığıyla dükkanlarına rahatlıkla mal sevkiyatı yapabilmeleri, diğeri ise alışverişe çıkan vatandaşın, burada araba kontağını kapatmadan, alışverişini yapıp, ayrılması. Onun dışında caddelerde park mantığı olmayacak. Sadece toplu taşıma araçları akıllı duraklarda yolcu indirip bindirebilecek. Bütün bunlar hayata geçtiğinde Organik Ulaşım da önemli bir ölçüde faaliyete geçerek trafik akışını  rahatlatmış olacak” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138