Organik ulaşımın startı veriliyor

Yalova şehir içi ulaşımında devrim niteliğinde değişimler başlıyor. Değişimin ilk ayağı olan organik ulaşımın startı 4 Ekim 2012 Perşembe Günü saat 12.00’da Hacımehmet Ovası’ndaki SGK Binası yanındaki alanda düzenlenecek törenle veriliyor.

Organik ulaşımın startı veriliyor
Organik ulaşım resmi açılış töreninde; yeni modern pembe renkli toplu taşıma araçları halka tanılacak, akıllı bisikletlerle bisiklet yollarında gezi düzenlenecek, öğrencilere bisiklet dağıtımı gerçekleştirilecek. Törene; Yalova Belediye Başkanı Yakup B. Koçal, Vali Esengül Civelek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Sağlıklı Kentler Birliği toplantısına iştirak eden belediye başkanları, konuklar ile öğrenciler ve halk katılacak. Bisiklet ve toplu taşıma araçlarının ardından konuklar, akıllı bisiklet adı verilen GPRS’li bisikletlerle bisiklet yollarında kısa bir gezide yer alacak. Konukların gezisine bisikletleriyle halk ve dağıtılan bisikletleri alan öğrenciler de iştirak edecek.

“ARAÇLARIN DEĞİL, İNSANLARIN ULAŞIMINA ÇARE ARIYORUZ”

Yalova Belediye Başkanı Yakup B. Koçal, Organik Ulaşım Projesi ile hedefin; araç yerine insanların ulaşımının sağlanması olduğunu söyledi. Yalova’nın bir ucundan diğer ucuna 20 dakikada gidilebildiğini belirten Başkan Koçal, “Organik Ulaşım Projesi’nde temel mantığımız; araçlara değil, insanların ulaşımına çözüm aramaktır. İnsanların ulaşımına çözüm ararken bunun 3 tane yolu var. Yaya, bisiklet ve toplu taşıma. Yalova, bir ucundan diğer ucuna bisikletle en fazla 20 dakika sürüyor. Yalova’da 22 bin araç var. Bu araçların yüzde 40-45 kapasitesine kent dışındaki açık otoparklara kaydırmayı planlıyoruz. Biri mezarlığın orada, diğeri de TİGEM’in orada. 100’er dönüme yakın alan otoparklar olacak. Oradan toplu taşıma, bisiklet ulaşımını da sağlayacağız.

Şehir içinde de yüzde 10 civarında kapalı otopark olacak.
Daha fazla olmayacak. Yer olsa da otopark yapmak doğru değil. Otopark demek bütün araçlara şehir içine girmesi demektir. Biz araçların şehir içine girmesini istemiyoruz. İstanbul Caddesi’nde park yasağı olacak, fakat ara sokaklarda yasak olamayacak. Park yasağı olmayan sokaklardaki park kapasitesi de yüzde 35 ile sınırlandırılacak. Bu proje hayata geçtiğinde İstanbul, Mimar Sinan, Fatih caddeleri gibi tüm ana arterlerde park yasağı başlayacak” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138