Özyiğit ‘Bu ülke eğitimli gençlerin omuzlarında yükselecek’

TOBB Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Bölümü öğrencileri, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit’i makamında ziyaret ederek röportaj gerçekleştirdi.

Özyiğit ‘Bu ülke eğitimli gençlerin omuzlarında yükselecek’

TOBB MTAL Gazetecilik Bölümü öğrencileri bu sefer ki röportajını Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit ile yaptı. Altınova’da birçok yeniliğe ve gelişime imza attıklarını vurgulayan Özyiğit; “Özellikle tarım ve sanayi alanında büyük bir ilerleme içerisindeyiz. Yakın bir gelecekte tersane sayımız kırk beş, elli civarına gelecek. Bu gelişme aynı zamanda işgücünün de artması demektir. En önemlisi ise ihracat yapan bir ilçe haline gelmemiz. Birçok okul binasını yeniledik. İlçemizi her alanda daha ileriye taşıyacağız” dedi. TOBB Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik Bölümü öğrencilerinin röportajı şu şekilde;

Gençlere Rol Model Olmaya Çalışıyoruz

-Sayın Kaymakam Bey, yirmi yılın üzerinde devletimize hizmet veriyorsunuz. Bunun on sekiz yılı ise kaymakam göreviyle geçti. Bir dönem Malatya’da vali yardımcısı olarak da görev aldınız. Kaymakamlık nasıl bir görevdir, bize anlatır mısınız?

“Ben genç yaşta kaymakam olanlardan birisiyim. 1979 doğumluyum ve bu görevi 22 yıldır sürdürüyorum. Üniversiteden mezun olur olmaz kaymakam oldum. 21- 22 yaşlarında mesleğe katıldık. Amcamın oğlu kaymakamdı. On yaş büyüktü bizden. Gençler hep rol model arar; biz de onu örnek alarak memleketimizde çok şeyin değişeceğine, memleketimize iyi şeyler getireceğimize inanarak bu mesleğe girdik. İyi insanları örnek aldık. Şimdi de geleceğin gençlerine rol model olmaya çalışıyoruz. Kaymakamlık güzel bir meslek, halkla iç içesin ve yaptığın şeyleri görebiliyorsun.”

-Emekli olana kadar görevinizi kaymakam olarak mı sürdüreceksiniz, yoksa vali olma yolunda ilerlemeyi düşünüyor musunuz?

“Hangi mesleği yaparsanız yapın, insan doğası gereği hep zirveyi ister. Biz de doğal olarak valilik gibi üst görevleri talep ediyor ve layık olmaya çalışıyorum.

-Birçok ilçede görev yaptınız. Yaklaşık dört yıldır da Altınova Kaymakamı olarak görev yapıyorsunuz. Altınova’yı diğer ilçelerden ayıran özellikler nelerdir?

“Altınova’nın çok kıymetli yeri var. Tarımsal alanda, ticari alanda, turistik alanda, ulaşım anlamında çok önemli bir konumda. Önceden burada yetişen ürünler İstanbul'un ihtiyacını da karşılarmış. Altınova, otuz beş bin işçiye sahip. Biliyorsunuz tersanelere de sahip bir ilçe burası. Burada yıllık bir milyar dolara yakın iş hacmi var ve hep ihracata yönelik. Yani döviz getirisi olacak işler. Yapılan şeyler, hep memlekete kalan işler. Vatandaşlarımız çok yetenekli insanlarımız burada tarımla ilgili şeyleri öğretmişler. Burada kivi, erik, şeftali üretimi oldukça fazla. Bu bölge, ‘adam dikseniz yetişir’ derecede bereketli bir toprağa sahip. Seralarımız var, süs bitkiciliğinin de merkezi konumunda. Bir de tarihimizde çok önemli bir ulaşım noktası. Osmanlı'nın, Bizans’a karşı ilk zaferi burada yaşanıyor. Sonra Osmanlı İmparatorluğu, devlet olma yolunda burada ilerliyor. Bu yüzden Altınova çok kıymetlidir bizim için. Turistik ve tarihi anlamada da burası çok önemli.”

Altınova, Her Alanda Gelişimin Merkezi Konumunda

-Altınova’da sizden sonra ne gibi değişim ve gelişmeler yaşandı, yaşanıyor, bahseder misiniz?

“Biz buraya ilk geldiğimizde okul binaları alanında bazı eksikler olduğunu gördük. Anadolu Lisesi kötü ve yetersiz bir haldeydi. Hamdolsun bunun ödeneğini aldık. İhalesi yapıldı yerini ayarladık ve inşaata başladılar. İnşallah Anadolu Lisesi bir yıl içerisinde, önümüzdeki senenin sonunda yeni eğitim-öğretim dönemine yetişecek. Müteahhitle de konuştuk; “Biz bunu yetiştiririz. Yeter ki siz destekleyin” dediler. Biz de sonuna kadar destekleyeceğiz. Bu ilçede yapılacak olan her şey, neticede iş adamlarımızla yapılacak. Bir İmam Hatip Lisesine ihtiyacımız vardı. Onun temelini attık, belli bir aşamaya geldi ve devam ediyor. Bizim ilçe olarak üç belde ve bir merkez belediye ve on iki de köyümüz var. Tavşanlı beldemiz hızla gelişen bir yer. Orada da okul eksiğimiz vardı. NEKMAR firması ile bir protokol yaparak yerini belirledik. Onlar da yakında okulun inşasına başlayacak. Milli Eğitimimizin ana sınıfı ve ilkokullara yönelik yatırımları var. İlçelerden bir hareket ya da talep gelmezse bu yatırımlar tam anlamıyla gerçekleşmez. Biz de bu hareketi oluşturduğumuza inanıyoruz. Eğitim anlamında iyi seviyelere geldik. Okullarda hedefler koyduk. YKS, LGS ve diğerleri olsun, sınavlar anlamında başarılar da elde ettik. Bu çalışmalarımız sayesinde eğitim alanında iyi sonuçlar alıyoruz. Altyapıda da çalışmalarımız var. Örneğin noterimiz yoktu. Kıymetli belediye başkanımızla o zamanki Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül’ü ziyaret ederek onu da hallettik. İlçeye noter geldi. Önemli şeyler yapmaya devam ediyoruz. Bu sene İlçe Sağlık Müdürlüğü bina inşasının ihalesi yapıldı. Seneye inşallah mayıs ya da haziranda bitecek. Nüfusumuz hızlı artan bir ilçeyiz. Her alanda büyük bir gelişim gösteren bir ilçenin sağlık ve eğitimini de düşünmeniz gerekiyor.”

-Bir kaymakam, ilçede hangi gelişmeler olursa mutlu olur?

“Ben bir ilçeye geldiğim zaman ilk önce o ilçenin asayiş durumuna bakarım. Çalıştığım sürece asayiş olayların ne kadarını azaltabildim, ona bakarım. Bu, çok önemlidir. Biz, insanlara ne kadar mutlu ve huzurlu bir ortam sağlarsak; o kadar huzurlu bir ilçe tesis etmiş oluruz. Yani en önemli şey huzur ortamıdır. Huzurun olmadığı bir yerde hiçbir şey olmaz. Biz bu huzuru ilçemizde sağlıyoruz. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalar olsun yatırımlar olsun beni çok mutlu ediyor.”

-Sizce Altınova’nın en iyi olduğu alanlar nelerdir? Hangi alanlarda daha kapsamlı yatırımlar yapılması gerekir?

“En iyi olduğumuz alan tabii ki sanayi alanı. Yani bir milyar dolara yakın bir yatırım var burada. Geliştirilebilir yeni yeni tersanelerimiz açılıyor. Yakında tersane sayımız hemen hemen elliyi bulacak. Dolayısı ile şu an otuz beş bin olan işçi sayısı belki kırk beş bine ya da elli binlere dayanacak. Bu durum, ilçe adına önemli! Bu yatırımlarla ilgili altyapı ihtiyaçları olacak, onlarla da uğraşılması gerekiyor. Diğer yandan tarım da burada çok önemli. Yani toprağı iyi işleyip hem buradaki insanlara hem de ülkeye fayda sağlama konusunda çalışmalarımızı artırmamız lazım.”

İnsanların Sağlıklı Gelişimi İçin Spor Çok Önemli

-Bu ilçedeki eğitim düzeyini, spor ve kültür faaliyetlerini nasıl buluyorsunuz?

“Spor anlamında başarılıyız. Özellikle güreşte iki hocamız var, onlara destek veriyoruz. Hem gençlere sporda yardımcı oluyorlar hem de belediyenin kulübünde çalışmalar yapıyorlar. İlçede hemen hemen her spor dalında çalışma var. Güreşten futbola, voleybola kadar birçok dalda faaliyet devam ediyor. Yani her dalda spor ve bunlarla ilgilenen öğrencilerimiz var.  Spor insanın sağlıklı gelişiminde çok önemlidir. Gençlerimizi bu alanda yönlendiriyoruz. Hocalarını bulup çalıştırıyoruz. Bu faaliyetlerin de iyi gittiğini düşünüyorum.”

-Sizin hobileriniz nelerdir? Mesela Fenerbahçeli olduğunuzu öğrendik. Sarı Kanarya tam sekiz sezondur şampiyonluk sevinci yaşamadı, bu sezon için neler söylersiniz?

“Tabii ben küçüklükten beri fanatik Fenerbahçeliyim. Zamanla tabii fanatikliğimiz biraz azaldı. Eskiden Fenerbahçe kaybettiği zaman çok üzülüyorduk, şimdi sanırım biraz da alıştık yenilmeye. İnşallah bu sene şampiyon olacağımızı düşünüyorum; zira güzel birtakım oluşturdular.”

-Boks ile ilgilendiğinizi öğrendik. Bu sporu ne kadar süreyle yaptınız?

“Boks bireysel bir spordur. Eskiden biraz yapıyordum ama şimdi biraz daha profesyonel anlamda yapmaya başladım. Önemli olan, herhangi bir spor dalı ile uğraşmak. Yani insan hangi dalı seviyorsa onunla uğraşmalı. Çünkü insanın mutluluğu, müzikle, sanatla, estetikle veya spor yapmakla olur. Güncel görevlerimizin yanında herhangi bir spor ile uğraşmak da insanı mutlu ediyor. Üstelik vücudumuz gelişiyor ve kendimizi daha dinç hissediyoruz. Ben de yaklaşık bir senedir daha düzenli spor yapmaya başladım, diyebilirim.”

-Ülkemizde örnek aldığınız bir devlet adamı var mı?

“Tabii var. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir dünya lideri. Onu örnek alıyoruz. Bu dönemde ülkemizde çok güzel şeyler gerçekleşti. Ülkemizi dünyaya tanıtım anlamında çok güzel seviyelere getirdi. Tabii uzun zamandır terörle mücadele eden Sayın İçişleri Bakanımız da büyük bir başarı sergiledi. Şu an Allah'a şükür terörden konuşmuyoruz. Yani, ülkemizi bu seviyeye getiren kahramanlardan birisi de İçişleri bakanımızdır. Dolayısıyla onu da örnek alıyoruz. Ülkemize yaptıkları katkılar sebebiyle özellikle iki devlet büyüğümüze şükranlarımızı sunuyoruz

-Sizin gibi yönetim kademesinde görev yapmak isteyen öğrencilere neler önerirsiniz?

“Öncelikle çok çalışmaları lazım. Yani içi boş olmaması lazım gençlerimizin! Hem akademik anlamda hem de dünyayı takip anlamında kendilerini geliştirmeleri lazım. Bunları yapabilirler. Birincisi insanları çok sevmeleri gerek. Yani sosyal ilişkiler çok önemli. Sosyal ilişkileri olmayan bir idareci çok katkı sağlayamaz. İnsanlarla karşılaştıklarında güler yüzlü olmaları gerek. Eğer, bu konuda kendilerine güvenmiyorlarsa yapmamaları gerek. İnsanların hayatına direkt etki edecek böyle meslekleri yapmamaları gerek.”

Rahmetli Recep Yazıcıoğlu Da Sonuç Odaklıydı

-Bir zamanlar “Süper Vali” olarak da adlandırılan Recep Yazıcıoğlu, yediden yetmiş yediye herkesin sevgisini kazanmıştı. Görev aldığı her ilin gelişimini hızlandırır, çehresini değiştirirdi. Bürokrasiyi çoğu kez aradan kaldırdı. Devletle vatandaşı barıştırdı ve buluşturdu. Geleceğin valisi olarak, rahmetli Recep Yazıcıoğlu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

“Rahmetli Yazıcıoğlu çok iyi bir valiydi ve çok güzel bir yöneticiydi. Allah gani gani rahmet eylesin. Bu vesileyle anmış olduk. Örnek bir insan, yani idarecilikte sonuç odaklı bir devlet adamıydı. Eğer sonuç odaklı idarecilik yapmazsanız, bazen usulde takılıp kaybolabilirsiniz. Güzel sonuçlar alamazsınız zaman kaybedersiniz Mesela; az önce ‘Hangi siyasetçilere örnek alıyorsunuz’ diye sorunca, Sayın Cumhurbaşkanımızı söyledim. Çünkü o da sonuç odaklı bir siyasetçidir. Sonuç odaklı olmazsanız, uğraştığınız işte başarılı olamazsınız. Yazıcıoğlu da sonuç odaklı bir insandı.”

-Çocuklarınızın yaşları ve eğitim durumları nedir? Onların da sizin gibi devlet adamı olmasını ister misiniz?

“Tabii. Benim üç erkek evladım var. Bir tanesi Yalova Fen Lisesinde okuyor. Diğeri ortaokul son sınıfta, bir tanesi de ilkokul ikiye gidiyor. Üçü de Allah'a şükür, başarılılar. Çocuklarım sayısal alana biraz daha yatkın gibi. Biz de yönlendirmelerimizi o doğrultuda yapıyoruz. Ancak, yönetim kademesini mi seçerler yoksa başka bir alanda mı ilerlerler bunu da zaman gösterecek."

Çocukları Sevindirmeyi Çok Severim

Değerli Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit’e Gazetecilik Alan Şefi Saynur Özkafa da bir soru yöneltti:

-Benim de bir sorum olacak Sayın Özyiğit. Masanızda bir oyuncak kamyon var. Onun anlamı ne sizin için?

“Benim hayatta en çok sevdiğim şey çocuklardır. Dolayısıyla bir çocuk ziyaretçim olduğunda, onu da mutlu etmenin yollarını arıyorum. O yüzden masanın üstüne bir oyuncak tutuyorum ve ziyaretime gelen çocuklara veriyorum. Çocukları mutlu etmek, en önemli hedeflerim arasında. Onlar bizim geleceğimiz. Çocukları aşırı seviyorum. Yani oyuncakları da onun için seviyorum.”

-Eklemek ya da vurgulamak istediğiniz bir şey var mıdır?

“Son olarak okulunuza ve kıymetli müdürünüze çok teşekkür ediyorum. Bizimle daha önce Altınova'da çalışmıştı. Burada başarılıydı, sizin okulunuzda da başarılı olacağını düşünüyorum. Zaten bu çalışmalar da onun başarılı olduğunun göstergesi. Buraya kadar gelerek benden böyle bir röportaj istemeniz, röportaj yaparak pratik yapmanız beni çok mutlu etti. Artık meslek liseleri kendilerini aşıyor. Ben bu anlamda size teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Güzel bir öğrenci kitlesi geliyor. Geleceğimizin güzel olduğunu düşünüyorum. İnsanımız, memleketimiz çok güzel.  Ülkemizin bu gençlerle çok iyi seviyelere geleceğini düşünüyorum. Gençlerimiz gelecekte bizi çok iyi yönetecek. Gelecek bizim. Türkiye hem çevresinde hem de dünyada çok güçlü bir devlet olarak yoluna devam edecek. Bölgesel güç olduk, inşallah dünya gücü de olacağız. Bu bizim hedefimiz. Uzaya da çıkacağız, dünyada sayılı birkaç ülkeden birisi de olacağız. Çünkü o bizim genlerimizde var. Öyle düşünüyorum, öyle değerlendiriyorum. Bütün bunlar siz eğitimli gençler sayesinde olacak. Bu ülke eğitimli gençlerin omuzlarında yükselecek, daha da ilerilere taşınacak.  Çok teşekkür ederim.”

YORUM EKLE