Pazarcı Esnafı Dert Yandı

Yalova’da 2 gün boyunca esnaf ve vatandaş ziyaretlerinde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek başkanlığındaki heyet, Yalova’da pazarcı esnafının sorunlarını dinledi.

Pazarcı Esnafı Dert Yandı

Patates satan esnaf, “Ben bu Bilim Kurulu’na sormak istiyorum. Virüs markette bulaşmıyor da pazarda mı bulaşıyor” diye sordu.Muharrem Erkek başkanlığındaki CHP’li milletvekillerinden oluşan heyet Yalova’da esnaf ve vatandaşlarının sorunlarını dinledi. Anka Haber Ajansı’nın haberine göre CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürsel ve görevden alınan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın da eşlik ettiği esnaf ziyaretinde çarpıcı diyaloglar yaşandı. CHP heyetinin dinlediği vatandaşlardan biri de pazarcı Mümin oldu. Heyet ile pazarcılar arasında şu diyalog yaşandı:

Pazarcı Mümin: Size bir şey sormak istiyorum. Biz esnafların aklını karıştıran bir şey var. Bu virüs dediğin şey markette millete bulaşmıyor da pazarda mı bulaşıyor? Yani bizim tezgahlarımızı kapatıp marketleri açtığın zaman bir cumartesi pazar marketlere gidin reyonlara bir bakın. 20 kişi sırada bekliyor, kasada hesap vermeye. Bakın pazarın halini görün. Her yeri açık temiz hava var. Bu bulaşma şekli nasıl oluyor biz öğrenmek istiyoruz. Cumhurbaşkanı diyor ki Bilim Kurulu diyor. Ben bu Bilim Kurulu’na sormak istiyorum. Bakın bunu yayınlarsanız çok teşekkür ederim. Bunu mutlaka yayınlayın. Bu nasıl bulaşıyor?

Bu insan mı seçiyor? Bu insanların kanı mı ayrı?

CHP İl Başkanı Gürel: Parti seçiyor. AKP kongresinde bulaşmıyor burada bulaşıyor.

Pazarcı Mümin: Biz kongreyi de geçtik. Şu marketler açık. HES kodu yok. Sırada beklerken 20 kişi var. Gerisini siz düşünün. Pazarın her yeri açık her şey güzel. Buraya gelmişseniz lütfen bunu Meclis’te söyleyin markette bulaşmıyor da pazarda mı bulaşıyor? Market neden açık? Pazar niye kapalı? Lokanta niye kapalı?

Pazarcı: Peşkeş çekiyorlar vekilim peşkeş.

Pazarcı: Bu ayrıcalık neden. Zenginin malı mı bu? Garibanın işi mi? Gerçekten Türkiye’deki bütün esnaf bunu öğrenmek istiyor. Bunu sormak istiyor. Bu Bilim Burulu neye dayanarak market açık kalsın diyor? Pazarı kapatın, küçük esnafı kapatın. Adamın çay ocağını kapatıyor. Market açık.

Muharrem Erkek: Büyük market zincirlerine güçleri yetmiyor. Kanun önünde herkes eşittir. Buradaki vatandaşa ceza kesiyorsun öbür taraftaki vatandaşa kesmiyorsun. Market açıksa pazar da açık olacak.

Pazarcı: Bak benim tezgahım şurada sabahtan beri 50 TL’lik satış yapabildim. Ben de esnaf değil miyim? Marketteki adam vergi veriyorsa ben de vergi veriyorum. Cumartesi-pazar benim tezgahımı kapatıyor. BİM, Şok hepsi açık neden?

Muharrem Erkek: Bu adaletsiz düzene hep birlikte son vereceğiz.

Pazarcı: Ama siz de bunu yayınlayacaksınız. Meclis’te söyleyin.

Pazarcı: Herkes sandıkta cevabını verecek bunların Allah’ın izniyle. Adalet yerini bulacak inşallah.

Pazarcı: Sandık ne ya ben ölmüşüm. Benim yedi tane çocuğum var. Doğal gazımı, elektriğimi borç alıp veriyorum. Benim tezgahımı kapatıyor. Trilyonluk günlük yaptığı ciroyu anlatsak dudağınız uçaklar. Onu açık bırakıyor beni kapatıyor. Bu adamın suçu ne ya? Adam bu muzu burada satamıyor. Üç dört tane tezgahı gezdiriyor ondan sonra çöpe atıyor. Şu muz 8.99 TL. Şu muz markette 15 lira. Hangi markete gidersen 15 TL. Marketi açık bırakıyor şu garibanı kapatıyor. Bu iş mi yani? Kapatıyorsa karşı değiliz. Hepimizi açık bırak ya da hepimizi kapat.

Pazarcı Mümin: Valla işler yok Allah şahit. Bir de bu belediye zam yapmış. Biraz o sıkıntımız var. Belediye şu an destek olmak zorunda iktidar şu an onlarda. Taşın altına ellerini koymaları gerekir. Kimse gelmiyor buraya ya. Şurada pazarcım var, esnaf var demiyor. Yakında oy istemeye gelecekler. Kendileri bu işe bir çare bulmaları lazım. Ama millet hep küsmüş. Milleti hep küstürmüşler belediye olarak da.

Pazarcı: Çok iyiyiz ülkeye bakar mısınız? Toplasak vatandaşları ceplerinden 200 TL çıkar. Çok güzel mis.

YORUM EKLE