Servisçiler, “Yasa neden uygulanmıyor?“

Haziran ayı başında yürürlüğe giren 'korsan yasası' olarak bilinen, eksik belgeli toplu taşımacılık araçlarının sefer yapmasını önleyici hükümler içeren yasanın Yalova'da neden uygulanmadığını Yalova Valiliği'ne verdikleri toplu dilekçe ile sordular.

Servisçiler, “Yasa neden uygulanmıyor?“
 Aralarında Yalova Esnaf Odaları Birliği Başkanı Fehmi Öncü ve diğer odalardan  katılımcıların da bulunduğu Yalova Servis İşletmecileri Odası'na üye yaklaşık 100 kişi, dün Yalova Valiliği'ne giderek toplu dilekçe verdi. Servisçiler, bilgi edinme haklarını kullanarak Vali Civelek'e, "Neden yasa uygulanmıyor, uygulanacaksa ne zaman" diye sordu. Daha önce de Oda Başkanı Oktay Tunç açıklama yaparak, Trafik Komisyonu'ndan yasanın uygulanmasına yönelik iradeyi bir an önce ortaya koymalarını talep etmişti.

"Haksız rekabete yol açıyor"

Valiliğe verilen dilekçede ise şu ifadeler yer alıyor;  "Yalova Servis İşletmecileri Esnaf Odası üyesi olarak meslek faaliyetimi sürdürmekteyim. Türkiye Cumhuriyeti'nin kanunları, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 4925 Sayılı Karayolları Taşımacılık Kanunu, 5393 Sayılı Belediyeler Kanunu, harfiyen uymaktayız. 3 Haziran 2012 tarihinde çıkan ve korsan yasası olarak da bilinen kanunun, ilimizde uygulanmaması haksız rekabete yol açmakta, ben ve benim gibi diğer esnafımızın da TC kanunlarına ve Anayasaya olan güvenini sarsmaktadır. İlgili kanunun niçin uygulanmadığını ve uygulanacaksa da tarihinin tarafıma bilgi edinme kanununa göre verilmesini arz ve talep ederim." 

YORUM EKLE

banner137

banner138