Su Fiyatında İndirim

Yalova Belediye Meclisi aldığı kararla meskenlerde kullanılan suyun bedelinde %5 oranında indirim yaptı. Buna göre 2019 yılından itibaren meskenlerde suyun metre küp fiyatı 1.90 TL olarak hesaplanacak.

Su Fiyatında İndirim

Yalova Belediye Meclisi 2018 yılının son toplantısını gerçekleştirdi. Meclisi son toplantısında vatandaşları yakından ilgilendiren müjdeli bir karara da imza atıldı. Plan ve Bütçe Komisyonu'nun oy birliğiyle aldığı karar ve riyasetin talebi mecliste görüşüldü. Yalova Belediye Meclisi aldığı oy birliği kararıyla 2018 yılı Gelir Tarifesi'nin bazı kalemlerin dışında büyük bir bölümünün 2019 yılında da uygulanmasını ve su tüketim bedelinde de 2019 yılından itibaren yüzde 5 indirime gitmesini oy birliğiyle kabul edildi.            

Buna göre 2018 yılında metreküpü 2.93 TL olan su, alınan karar doğrultusunda metreküpü 1,90 TL'den hesaplanacak. Her yıl olduğu gibi bu yılda 0-20 metreküp arası su tüketimi yapan şehit aileleri, gaziler ve engellilere tüketim ücretsiz olacak.

Taksilerin rengi aynı kalacak

Yalova Belediye Meclisi'nin 2. oturumu Belediye Meclis Toplantı Salonu'nda yapıldı. Gerçekleştirilen oturumda, Yalova Merkez'de hizmet veren taksilerin renginin değiştirilip; değiştirilmemesi kararı görüşüldü. Ulaşım Hizmetleri Müdürü Kaan Dumantepe, Trafik Komisyonu'nun kararını okudu. Komisyon kararında şu sözlere yer verildi:  "İlçe ve beldelerden gelen taksicilerin Yalova Belediyesi sınırları içerisinde yolcu aldıkları gerekçeleri ile taksici esnafının mağdur olduğu öne sürülmüştür. Bu bağlamda belediye sınırlarını içerisinde 80 adet taksinin renginin değiştirilmesi talebi istendi. Taksi renklerinin bazı yerler hariç tüm Türkiye'de aynı renk olduğu, değiştirilmesi halinde kendilerinin bundan önemli bir şekilde etkileneceği bildirildi. Komisyon kararına göre taksi renklerinin aynı kalması komisyon tarafından uygun bulundu."

Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay konuyla ilgili söz aldı ve şunları söyledi: "Yalova'daki taksici esnafının sorunlarını iyi anlıyorum. Rengin değiştirilmesi son derece sıkıntıları da beraberinde getirir. O renk kurumsal bir rengi işaret ediyor. Rengi değiştirmekten daha çok taksilerin üzerine logo koyulabilir. Atatürk Yürüyen Köşk Logosu koyulabilir. Hem köşkün tanıtımına bir katkı sağlar hem de o taksici esnafının Yalova mücavir alanlarından ayrılmış olur."

Faruk Kırtay'ın önergesi komisyon tarafından incelenecek ve bir karara bağlanırsa; Yalova Merkez'deki taksiler, diğerlerinden ayrılmak için logo kullanmış olacak.

Güzergahın değişmesini talep ettiler

Yalova Belediye Meclisi Yalova-Bursa Yolu üzerinde yapılan üst geçit ile alakalı madde görüşüldü. Ek gündem olarak gelen maddede, üst geçitin Yalova-Bursa yolu üzerinden geçişi sağlandığı için minibüslerin yol üzerinden indi-bindi yapmasının tehlikeli olduğu belirtildi. Herhangi bir tehlikeye mahal vermemesi için yolcuların üst geçite Yalova-Bursa Yolu yanında bulunan Şehit Behicarettin Caddesi üzerinden geçiş yapılması talebi, komisyona sevk edildi.  Bir diğer madde ise, KYK yurtlarından Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşkesi'ne ulaşmak için 2 vesayet değiştiren öğrenciler için minibüs güzergahı düzenleme talebi de komisyona sevk edildi. Meclis, bugün saat 15.00'da tekrardan toplanacak ve komisyondan gelen kararlar oylanacak.

YORUM EKLE