T2'de de ışık göründü

Yalova'daki turizm merkezlerine ulaşımın rahatlatılması amacıyla yapılan 6 tünelden en uzun ikincisi de tamamlandı.

 T2'de de ışık göründü

Yalova'daki turizm merkezlerine ulaşımın rahatlatılması amacıyla yapılan 6 tünelden en uzun ikincisi de tamamlandı.


Yazın deniz, kışın termal turizmin merkezi olan kentte önemli bir güzergah olan Yalova-Çınarcık Armutlu yolu projesi kapsamında Çınarcık ilçesine bağlı Esenköy beldesinde tünel çalışmalarına devam ediliyor.

Proje kapsamındaki 6 tünelden T1'in ardından en uzun ikinci tünel olan T2'de de çalışmalar bitti.


Yalova'yı Armutlu'ya ve oradan da Bursa'nın Gemlik ilçesine bağlayan yolla ilgili çalışmaları yürüten alt yüklenici firmanın proje müdürü Bülent Arıkan, toplam uzunluğu 5 bin 965 metre olan 6 tünelde çalışmaların sürdüğünü söyledi.


Arıkan, projenin en uzun bölümü olan 2 bin 65 metrelik T1 ve bin 575 metre uzunluğundaki T2 tünellerinde kazı çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Projenin ikinci en uzun tüneli olan T2'de de bin 575 metrenin tamamında kazı ve destekleme aşaması tamamlandı. Bundan sonraki üçüncü tünelimiz olan 865 metrelik T3 tünelinde de yaklaşık 500 metrelik bir bölümde kazı ve desteleme aşamaları bitti. 2018 yılı içinde projenin tamamlanması öngörülüyor." dedi.


Turizm hareketliliği arttı


Armutlu Belediye Başkanı Mehmet Birkan ise Osmangazi Köprüsü ile bölgedeki turizm hareketliliğinin arttığını belirtti.


Yalova'dan Armutlu'ya ulaşımın sağlandığı sadece tek bir karayolu olduğunu dile getiren Birkan, şöyle konuştu:


"İstanbul turisti Yalova istikametini, aksını kullanır. Armutlu'ya gelen, Bursa'ya giden vatandaşlarımız sahil yolunu kullanıyor. Yapılacak tüneller Esenköy aksını çevre yolu olarak çok rahatlatacak. Yalova-Armutlu arasındaki yolda yarım saatlik bir kısalma olacak. Yaklaşık 50 kilometreyi yolun dar ve virajlı olması nedeniyle bir saatte ancak alabiliyor sürücüler. Sadece zaman da değil ekonomik kayıplar da var burada. Can kayıpları olabilir. Dolayısıyla bu yolun bir an önce bitmesi gerekiyor."


İlçeye gelen turistlerin özellikle devre mülk sahibi olduğuna dikkati çeken Birkan "Yıl içinde 400 bin kişinin bu devre mülkleri kullandığını göz önünde bulundurursak asıl yolu onların kullandığı ortaya çıkıyor. Termal turizm bölgesinde oteller yapıldığında bu yolun önemi bir kat daha artacak. Mevcut bu yol standartlara da uygun değil. Kullanmak için elverişli değil. Dolayısıyla böyle yoğun trafiğin olduğu yerde bu yolun bir an önce bitmesini istiyoruz." dedi.


Tünel projesi turizme yarayacak


Esenköy Belediye Başkanı Özen Kaptan da belde sınırları içinde 6 tünel ve 5 viyadük yapılacağını belirterek, şunları kaydetti:


"Çınarcık, Armutlu ilçeleri ile Esenköy ve Teşvikiye beldeleri önemli turizm merkezleridir. Sadece bizim beldenin kışın 3 bin 500-4 bin olan nüfusu, yazın 100 binlere çıkıyor. Armutlu da aynı şekilde. Esenköy'de 10 bin konut var. Yaklaşık 7 bin araç geliyor. Bu tünellerin önemli olduğunu, yoğunluğa büyük destek sağlayacağını düşünüyorum. Armutlu, Çınarcık, Esenköy'e turizm adına çok katkı sağlayacağını düşünüyorum."

YORUM EKLE

banner137

banner138