Tarihi cami restore ediliyor

Yalova’nın ayakta kalan en eski tarihi yapılarından olan Rüstem Paşa Camii, Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore ediliyor.

Tarihi cami restore ediliyor
Aslına uygun olarak restore edilecek olan Rüstem Paşa Camii’nde dün itibariyle çalışmalara başlayan ekipler ilk olarak caminin dış cephesindeki sıvaları ve eski minareden kalan bölümü sökmeye koyuldu. Yaklaşık olarak bir yıl sürmesi ön görülen restorasyon çalışmaları kapsamında Rüstem Paşa Camii’nin hem dışı hem de içi baştan aşağı elden geçirilecek.

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Akaygil A.Ş.’ye yaptırılan restorasyon kapsamında, caminin son cemaat mahfilinde bulunan sol taraftaki taş duvarın yıkılarak orijinalinde olduğu gibi ahşap sütun dikilecek. Ayrıca 17 Ağustos Depremi’nde kaideden üstü yıkılan minarenin taş bölümü de sökülerek aslına uygun olarak tekrardan inşa edilecek.

Caminin iç kısmının da elden geçirileceği restorasyon çalışmaları kapsamında caminin tavanı, pencereleri duvarları ve mihrabı aslına uygun bir şekilde restore edilecek. Tavan ve duvarları raspalanıp eski motiflerin gün yüzüne çıkarılacağı çalışmalarda cami avizesinin de söküleceği ve eski Osmanlı camilerindeki gibi kandilli avizenin yerleştirileceği öğrenildi. 

YORUM EKLE

banner137

banner138