Tema Vakfı 20 yaşında

Kurucusu ve Onursal Başkanı Hayrettin Karaca 'Tema artık bir halk hareketi olmuştur. Arkadaşlarımızla birlikte kurduğumuz TEMA'yı halk benimsemiştir. Bugün 500.000'e yaklaşan gönüllü sayımız vardır. Yetişen nesilden çok ümitliyim. Bilinçli bir genç nesil geliyor" dedi.

 Tema Vakfı 20 yaşında
Tema Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan'ın torunu Ada Tezcan'da babaannesi Nermin Tezcan'la birlikte Hayrettin Karaca'nın evinin bulunduğu Karaca Arboretum'a giderek 20. yılı kutladı. Çocukların toprak dedesi Karaca bu ziyaretten çok duygulandı. Torun Ada ile Toprak Dede uzun süre birlikte oynadılar, sohbet ettiler.

“20. yılında sizleri de TEMA Gönüllüsü olmaya çağırıyoruz”

Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu TEMA’nın 20.yılına ulaştığını belirten TEMA Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan, “20’nci yaşımızda “Toprak Yaşamdır” sloganıyla herkesi sürdürülebilir yaşama sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

TEMA Vakfı’nın iki toprak sevdalısı Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit, tarafından kurulduğunu belirten Tezcan açıklamasında, “Amaçları Anadolu’da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine kamuoyunun dikkatini çekmekti. Hedefleri bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamaktı. TEMA’nın “Türkiye Çöl Olmasın” sloganı toplumda büyük yankı uyandırdı.

İlk kez önlem alınmazsa ülkemizin çöl olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bu kadar yüksek sesle dile getirilmişti. TEMA Vakfı’nın kuruluş döneminde, doğa koruma konusu ülke gündeminde bugünkü kadar öne çıkmamıştı. Kamuoyu doğadaki bozulmaların farkına yeni yeni varmaya başlamıştı. Sosyal sorumluluk kavramı henüz gelişmemişti, iş adamları hayırseverlik adı altında çalışmalar yürütüyordu.

1992 Haziran’ında Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde yapılan dünyanın ilk “Yeryüzü” Zirvesi, devletlerin insanın ekosistemler üzerinde yarattığı tahribatı kabul etmesi ve buna karşı verilen mücadeleleri küreselleştirerek ön plana çıkarması açısından önemli bir dönüm noktası oldu. Zirve, aynı zamanda sivil toplumun güçlü bir aktör olarak sahneye çıkmasında önemli rol oynadı. “Toprak Yaşamdır” sloganıyla 20. yaşını kutlayan TEMA Vakfı, Rio Zirvesi’nden sadece birkaç ay sonra, 11 Eylül 1992 tarihinde kuruldu.

Bugün TEMA Vakfı, 450.000’i aşkın gönüllüsüyle, doğal varlıklara sahip çıkan, tehditlere karşı doğayı savunan önemli bir sivil toplum kuruluşu olarak, herkesi sürdürülebilir yaşama sahip çıkmaya davet ediyor.Gücünü gönüllülerinden alan TEMA Vakfı, kuruluşundan bu yana Mera ve Toprak Kanunlarının yasalaşmasını sağlamış, doğa koruma adına açtığı, müdahil olduğu 79 davayı kazanmış, yaklaşık 10 milyon fidanı ve 700 milyon meşe tohumunu toprakla buluşturmuş, 152 kırsal kalkınma, koruma ve ağaçlandırma projesini hayata geçirmiştir “ ifadelerini kullandı.

‘Türkiye Çöl Olmasın’ düşüncesinden yola çıkılarak TEMA’nın kurulduğunu belirten Tezcan,  “20’nci yaşını “Toprak Yaşamdır” mesajıyla 2013 yılı süresince ülke genelinde yapacağı bir dizi etkinlikle kutlamaya devam edecek. Gönüllülerimiz, destekçilerimiz ve basınımızla birlikte nice yeni başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Sizleri de yaşama sahip çıkan TEMA Gönüllüleri arasına katılmaya çağırıyoruz.” dedi.

YORUM EKLE

banner137

banner138