Tigem’e Kentpark önerisi

Yalova’da çevre konusunda yaptığı çalışmalarla ön plana çıkan çevreci yazar Arif Ekim, Tigem’in Yalova’ya Kentpark olarak kazandırılması gerektiğini söyledi.

Tigem’e Kentpark önerisi
Atatürk’ün mülkiyeti kendisinde olan bu çiftlikleri 1937 yılında kanunla Tarım Bakanlığı’na devrettiğini belirten Arif Ekim,” Evrensel miras hukuku şartlı hibe edilen bir malın başka amaçlarla kullanılmayacağını söyler. Kimse masal anlatmasın. İşte Yürüyen Köşk örneği var, Atatürk’ün çevrecilik dersi verdiği bir örnek. Atatürk burada  bir dal için binayı yürüteceğine keser, oraya yirmi ağaç dikerdi. Atatürk bu davranışıyla çevrecilik dersi vermiştir” diye konuştu.

Tigem’e üniversite yapılması konusunun 80’li yılların sonunda gündeme geldiğini dile getiren Arif Ekim; sözlerini şöyle sürdürdü:  “80’li yılların sonunda Tigem üniversiteye verilsin gibi söylemler vardı. Vakıf Üniversitesi ya da yabancı bir üniversiteye verilebilir gibi düşünceler vardı. Tigem eğer ekonomik olarak ömrünü doldurduysa, Yalova’ya yakışan oraya oksijen deposu olacak nitelikte bir Kentpark yapılması doğru olacaktır. Atatürk’ün adına yakışır bir Kentpark Yalova’ya kazandırılabilir. Buradan kastımız bir iki bank ya da ağaç değil, bu tür yerler yapılaşmaya tamamen kapalı, çeşitli insan aktivitelerine açık, spor ve değişik organizasyonlar için kullanılabilecek bir alan.

New York’taki Central Park gibi yüzlerce dönümlük alanlardan oluşacak böyle bir park Yalova’nın kazancı olacaktır. 92’den itibaren biz ÇEKO olarak iki tane imza kampanyası yapmıştık. Arboretum denilen alanın toplu konut olmaktan çıkarılıp yeşil alan olarak kazandırılması ve TİGEM’in gelecekte nasıl olması gerektiğiyle ilgili imza kampanyasıydı. TİGEM’den 400 dönümün orman fakültesine tahsis edilerek Botanik Park olarak düzenlenmesini istemiştik. Bu çalışmaları hep savunduk. Üniversite şimdi buradan yer istedi.

Yalova il olduktan sonra üniversite arazisi arayışıyla ilgili ÇEKO olarak Gökçedere-Akköy arasında atıl orman arazisi 400 dönümlük alanla ilgili çalışma yapmıştık. Bunun için 96-97 yılında Yaşar Okuyan ve Cevdet Aydın’ı ikna ettik. O araziyle ilgili ön izin alınmıştı, ortak basın toplantısıyla bu yer açıklanmıştı. Orası hala duruyor. Zemini sert, depremsellik açısından sıkıntı yaratmayacak ve adam gibi ihtiyacı karşılayacak bir alan. Buraya yazık ediliyor. Atatürk birçok yerde Tarım Çiftliği kurmuştu. Yalova’da da TİGEM’i dizayn
etmişti. Bunlar o zaman kar eden kuruluşlardı.” 

YORUM EKLE

banner137

banner138