banner149

TÜRKÇE ŞÖLENİ

Geçtiğimiz yıl ilk defa düzenlenen ve bu yıl geleneksel hale getirilen ‘Güzel Türkçemizi Güzel Konuşalım’ adlı yarışma başladı. Yalova İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen yarışmaya Yalova’da tüm ilçeler dahil 25 lise öğrencisi ve edebiyat öğretmenleri katılım sağladı.

 TÜRKÇE ŞÖLENİ
Geçtiğimiz yıl ilk defa düzenlenen ve bu yıl geleneksel hale getirilen ‘Güzel Türkçemizi Güzel Konuşalım’ adlı yarışma başladı. Yalova İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen yarışmaya Yalova’da tüm ilçeler dahil 25 lise öğrencisi ve edebiyat öğretmenleri katılım sağladı. İmam Hatip Lisesi Çok amaçlı Salonu’nda gerçekleştirilen yarışmaya çok değerli isimler de katıldı. Eğitimci-Yazar Sait Köşk, Yazar-Avukat ve eski milletvekili Rasim Cinisli, Bilimsel Çalışmalar Uzmanı Yaşar Yılmaz ve Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yıldırım Torun, düzenlenen yarışmanın jüri üyeliklerini yaptılar. Ünlü Spiker-Sunucu Aynur Ayaz ise yarışmanın özel konuğu oldu. Yarışmanın açılış konuşmasını ise İmam Hatip Lisesi Müdürü Mustafa Özkan yaptı.
Yarışmanın dün başladığını ve bugün son bulacağını belirten Müdür Öskan, ilk üçe giren okullara ödül vereceklerini; dördüncü olan okula ise Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu Jüri Özel Ödülü’nü vereceklerini ifade etti. Konuşmaya bir anısını anlatmak ile başlayan Müdür Özkan, “Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize Türkçe konusunda bir şeyler bırakmak istiyoruz. Sizlere bir anımı anlatmak istiyorum. Herhalde ilkokul beşinci sınıfa gidiyorum. Rahmetli babamın kütüphanesinde birkaç tane kitabı var. O dönemde Osmanlıca öğrenmeye çalışıyorum. Bir kitabın içini açtım. Kitap Osmanlıca, bir cümleyi okumaya çalıştım. O cümle hala aklımda. Osmanlıca ‘Dilim dilim etti beni dilim’ diye okudum. Hala bu cümleyi düşünürüm. Gelin bu dili yeniden öğrenelim. Maksadını ifade edemeyeceğini için gençler, şiddete başvuruyorlar diye düşünüyorum. İçinden geçeni dışarıya yansıtamadıkları için bütün bu toplumsal sorunlar ortaya çıkıyor. En düşük seviyedeki insanın günlük konuşacağı kelime sayısı 2 bindir. Yanlış hatırlamıyorsam, Peyami Safa eserlerinde 6-7 bin kelime kullanmış. Ahmet Rasim ise 13 bin kelime ile yazmış. O yüzden çok kitap okumamız; Türkçe konusunda daha doğrusu güzel Türkçemiz konusunda gayret içerisinde olalım” diye konuştu.
YORUM EKLE

banner137

banner138